18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronacja Matki Boskiej Szczyrkowskiej

Łukasz Klimaniec
Ks. Marek Dąbek z sanktuarium na Górce uważa, że koronacja to wielkie wydarzenie
Ks. Marek Dąbek z sanktuarium na Górce uważa, że koronacja to wielkie wydarzenie Fot. Łukasz Klimaniec
Co najmniej piętnaście tysięcy pielgrzymów weźmie udział w koronacji obrazu Matki Boskiej Szczyrkowskiej koronami papieskimi. Starosta bielski powołał w sprawie tej uroczystości specjalny sztab, a miejscy urzędnicy zwołali komitet organizacyjny i przygotowali parkingi dla 120 autobusów.

- To chyba najważniejsze wydarzenie w Szczyrku na przestrzeni dziejów - uważa ks. Marek Dąbek, kustosz sanktuarium na Górce.

Koronacja odbędzie się za dwa tygodnie, ale już teraz z pytaniami o dojazd dzwonią do salezjanów w Szczyrku ludzie z różnych stron Polski. Informacje o uroczystości od początku lata na transparentach i billboardach w różnych częściach miasta rzucają się w oczy turystom. List z zaproszeniem na tę uroczystość skierował do wiernych na Podbeskidziu ksiądz biskup diecezji bielsko-żywieckiej, Tadeusz Rakoczy, a rozgłośnie katolickie w ostatnim tygodniu poświęciły ceremonii wiele miejsca.
- To bardzo ważne wydarzenie - podkreśla Sabina Bugaj, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku. - Nie ma dnia, byśmy nie brali udziału w przygotowaniu koronacji. To duże wydarzenie religijne, ale też promocja miasta. Zwiększy się liczba osób przyjeżdżających do Szczyrku, bo sanktuarium stanie się miejscem wielu pielgrzymek.

Ks. Marek Dąbek przekonuje, że sanktuarium już jest centrum pielgrzymkowym - świadczy o tym liczba grup odwiedzających Górkę. W 2007 roku było ich 387, a teraz jest już 240.

- To jakieś 220 tysięcy pielgrzymów. A przecież nie o każdej grupie jesteśmy informowani - dodaje.
Korony papieskie, jakimi w niedzielę 21 września zostanie uhonorowany obraz Matki Boskiej Królowej Polski, poświęcił 9 kwietnia tego roku na placu św. Piotra, papież Benedykt XVI.

- To wielki wyraz uznania ze strony Ojca Świętego dla tego sanktuarium, ale też dla ruchu pielgrzymkowego i cudownych uzdrowień, jakie miały tam miejsce za wstawiennictwem Matki Bożej - komentowała kuria diecezji bielsko-żywieckiej. Do tej pory w Beskidach są tylko dwa sanktuaria z koronami papieskimi - w Rychwałdzie i Hałcnowie.

W celu sprawnej organizacji uroczystości starosta bielski, Andrzej Płonka, powołał sztab, w którym zaleźli się przedstawiciele policji, straży pożarnej, GOPR i służby maltańskiej. Urząd Miasta w Szczyrku powołał komisję, która współpracuje ze sztabem starosty. Miasto pomaga salezjanom - drukuje foldery z niezbędnymi informacjami dla pielgrzymów, negocjuje z hotelami, by na dzień koronacji przygotowały tańsze posiłki, które można szybko wydać w centrum miasta i załatwia sprawy związane z logistyką uroczystości.

- Mamy zgodę policji, by zakryć znaki zakazu zatrzymywania się na chodnikach - dodaje Sabina Bugaj. Parkingi dla autokarów będą znajdowały się na dworcu PKS, przy PPTK na ul. Górskiej i domu wczasowym Włókniarz. Pielgrzymi indywidualni będą mogli parkować m.in. pod amfiteatrem.
Ceremonię koronacji poprowadzi kardynał Stanisław Dziwisz. Będą też bp Tadeusz Rakoczy, abp Damian Zimoń i abp Stanisław Nowak.

- Liczymy na obecność nuncjusza apostolskiego Józefa Kowalczyka - nie ukrywa ks. Dąbek. Ceremonia odbędzie się na specjalnie wybudowanej i zadaszonej scenie. Pielgrzymi uroczystość będą mogli oglądać także na telebimach ustawionych w najbliższej okolicy sanktuarium. Ci, którzy nie zdołają zobaczyć transmisji, na pewno wszystko usłyszą. Zajmie się tym firma, która przygotowywała nagłośnienie podczas papieskich wizyt.

Korony papieskie są odwzorowaniem koron, które Jan Paweł II ofiarował Matce Bożej Jasnogórskiej. Są wykonane z darowanego złota (obrączek, łańcuszków, pierścionków), jakie zostawiali na Górce pielgrzymi wdzięczni za otrzymane łaski. Zrobił je ten sam złotnik, który pracował nad darem Jana Pawła II. W koronach są pierścienie przekazane przez bp Rakoczego, bp Adama Śmigielskiego oraz pierścień z herbem Szczyrku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!