Menu Region

Czy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny

Czy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jacek Klein

Prześlij Drukuj
Zadłużenie statystycznego Polaka rośnie. Bardzo chętnie zaciągamy krótkoterminowe kredyty konsumpcyjne, aktywnie korzystamy z kart kredytowych. W efekcie często okazuje się, że mamy dospłaty kilka rat, których łączna wysokość znacznie obciąża domowy budżet.
Zadłużenie statystycznego Polaka rośnie. Bardzo chętnie zaciągamy krótkoterminowe kredyty konsumpcyjne, aktywnie korzystamy z kart kredytowych. W efekcie często okazuje się, że mamy dospłaty kilka rat, których łączna wysokość znacznie obciąża domowy budżet. Można wówczas zebrać wszystkie takie pożyczki i spłacić je jedną - kredytem konsolidacyjnym. Dziś radzimy, w jakich sytuacjach warto zaciągnąć taki kredyt, i przestrzegamy przed niebezpieczeństwami.

Jak to robić
- Kredyt konsolidacyjny w większości wypadków się opłaca. Pod warunkiem jednak, że korzystamy z hipotecznego kredytu konsolidacyjnego - uważa Paweł Majtkowski, analityk produktów finansowych Expander.pl. - Bez hipoteki może się okazać, że nowy kredyt będzie droższy od starego. Ważne jest to, by oprocentowanie nowego kredytu nie było wyższe niż przed konsolidacją.

Konsolidować możesz wszystkie kredyty - od pożyczek na zakup lodówki czy samochodu po kredyty hipoteczne. Ta operacja polega na przejęciu twoich dotychczasowych zadłużeń przez nowy bank.

- Instytucja ta spłaca dotychczasowy dług nowego klienta, pomaga mu załatwić niezbędne formalności w bankach i ustala nowy harmonogram spłat - wyjaśnia Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl. - Połączenie kilku pożyczek w ramach jednego kredytu pozwala obniżyć wysokość raty.
Ale to wcale nie oznacza, że twój kredyt będzie tańszy. W rozdziale "To kosztuje" wyjaśniamy, na jakie obciążenia musisz się przygotować.

Formalności
Konsolidacja to uzyskanie nowego kredytu. Potrzebne są zatem standardowe dokumenty: dowód tożsamości i zaświadczenie o dochodach. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, musisz posiadać zdolność kredytową oraz wykazać się wiarygodnością. Banki sprawdzają wiarygodność klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie skonsolidują zobowiązań osoby, które w ciągu ostatniego okresu (chodzi o dwa lata lub dłużej) miała problemy z terminowym spłacaniem rat.

- Cała procedura polega na złożeniu wniosku oraz zaświadczeń o wszystkich kredytach, które chcemy skonsolidować. Bank - po przyznaniu kredytu - dokona spłaty wszystkich tych zobowiązań - tłumaczy Paweł Majtkowski.

Zdecydowanie rzadziej stosowaną praktyką jest przelew pieniędzy z kredytu konsolidacyjnego na rachunek klienta. Wówczas sam spłacasz konsolidowane zobowiązania, a bankowi przedstawiasz potwierdzenia, że to zrobiłeś.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się