Menu Region

Paulina Nowosielska: Raport do szuflady

Paulina Nowosielska: Raport do szuflady

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dziennikarka działu opinie

Prześlij Drukuj
Nerwy, jakie przeżywają uczniowie na początku roku szkolnego, nie mają nic wspólnego z tym, że oto skończył się okres laby i pora zakasać rękawy. Problem widać jak na dłoni: szkoła jest polem bitwy. O pozycję w klasie, popularność, często o własną godność. Alkohol, pobicia, wyzwiska, wagarowania.
Z tą ciemniejszą stroną szkoły od lat próbują walczyć dorośli. Od lat z miernym skutkiem, co pokazał nowy raport NIK.

W Gimnazjum w Annopolu w roku szkolnym 2006/2007 odnotowano wśród uczniów 91 zachowań patologicznych. Z czego 31 przypadków dotyczyło agresji słownej i fizycznej, a cztery były wyjątkowo brutalne. Za tą suchą urzędniczą wyliczanką kryją się dramaty.

Ale w raporcie NIK pełno jest przede wszystkim truizmów. "W toku kontroli ustalono"... że najgorsze są gimnazja, że na terenie wszystkich placówek są papierosy, narkotyki i alkohol, że między uczniami i nauczycielami nie ma szacunku, a winą za całokształt obarczają się na wzajem rodzice i nauczyciele.

Kolejni ministrowie edukacji deklarują chęć walki ze szkolnymi patologiami. Dlaczego to się ciągle nie udaje? Odpowiedź po części przynoszą kolejne strony raportu. Czytamy w nim m.in. o tym, że sądy rodzinne orzekają o umieszczeniu w ośrodkach wychowawczych uzależnionych od używek uczniów nawet, gdy te placówki nie są przygotowane do niesienia tej pomocy.

Albo: szkoły współpracują z poradniami, ale czekanie na sam wniosek o udzielenie pomocy zajmuje nawet 10 miesięcy. I tak okazuje się, że nawet najlepsze pomysły zmian rozbijają się o jeden czynnik. Ludzki. Bo po ludzku brakuje w tym wszystkim odrobiny dobrej woli.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się