Menu Region

Financial Times: Inwestorzy masowo opuszczają Rosję przez...

Financial Times: Inwestorzy masowo opuszczają Rosję przez wojnę z Gruzją

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Londyński dziennik "The Financial Times" pisze, że Moskwa musi bronić rubla na rynku walutowym, gdyż zachodni inwestorzy wycofują swoje kapitały. Przyczyną tego zjawiska jest konflikt z Gruzją.
W opinii analityków, na których powołuje się dziennik, inwestorzy wycofali już z Rosji co najmniej 21 miliardów dolarów. Wprawdzie prezes centralnego banku Siergiej Ignatiew twierdzi, że do końca sierpnia wycofano tylko 5 miliardów dolarów, ale jego zapewnienia są - zdaniem "The Financial Times" - mało wiarygodne.

Kurs rubla w stosunku do euro-dolarowego koszyka walutowego stale spada mimo energicznej interwencji banku centralnego. Na obronę rubla wydał on już około 4 miliardy dolarów. Moskwa może sobie na taką interwencję pozwolić, bowiem jej rezerwy walutowe oszacowano w tym tygodniu na prawie 600 miliardów dolarów.

Według "Financial Times" spadek kursu rubla w ostatnich dniach świadczy, że rozpoczął się drugi etap wzmożonej ewakuacji kapitałów. Pierwsi inwestorzy zaczęli wycofywac swoje pieniądze tuż po rozpoczęciu działań zbrojnych. Pod koniec sierpnia tempo wycofywania pieniędzy znacznie spadło. Teraz ponownie się wzmaga i Rosja - jak podkreśla londyński dziennik - "płaci cenę konfliktu z Gruzją". Pozbywanie się rubli świadczy o tym, że inwestorzy nadal uważają Rosję za obszar politycznie ryzykowny pomimo ustabilizowania się konfliktu w Gruzji i braku twardych sankcji antyrosyjskich - uważa "The Financial Times".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się