Menu Region

Ranking "Polski": W Katowicach żyje się najlepiej

Ranking "Polski": W Katowicach żyje się najlepiej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Gigołła, Jerzy Wójcik

19Komentarzy Prześlij Drukuj
Ze wszystkich miast wojewódzkich Katowice i Zielona Góra są najbardziej przyjazne dla swoich mieszkańców. Po piętach depczą im Warszawa, Lublin i Olsztyn.
To wyniki rankingu "Polski", w którym zestawiliśmy podstawowe dane dotyczące kosztów życia w mieście, dostępności komunikacji, urzędów czy instytucji kulturalnych. Sprawdziliśmy także stopę bezrobocia oraz liczbę miejsc w przedszkolach. Pod uwagę wzięliśmy w sumie aż piętnaście kryteriów, przede wszystkim te, na które mają wpływ lokalne władze. Za każde z nich przyznawaliśmy poszczególnym stolicom regionów od zera do szesnastu punktów.


- Podobne rankingi pokazujące koszty życia w miastach uwielbiają Amerykanie - komentuje Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha. - Przed decyzją o przeprowadzce liczą opłaty i analizują, jak władze miasta traktują mieszkańców - dodaje ekspert.

Wyniki mogą nieco zaskakiwać. Miasta, w powszechnej opinii uznawane za przyszłościowe i najszybciej rozwijające się, nie okazały się najbardziej przyjaznymi. Wrocław, Gdańsk czy Kraków znalazły się dopiero w drugiej połowie stawki. W porównaniu z Olsztynem czy Rzeszowem zdecydowanie tracą ze względu na wysokie koszty parkowania samochodów w centrum, niewielką liczbę miejsc w przedszkolach czy drogie mieszkania komunalne.

W większości badanych przez nas kryteriów świetnie wypadły Katowice. Mają wprawdzie bardzo drogą wodę, ale jednocześnie oferują swoim mieszkańcom bardzo przystępne opłaty za mieszkania gminne czy parkowanie w centrum. Stolica województwa śląskiego może się też pochwalić dużą liczbą połączeń kolejowych z Warszawą i zagranicznymi miastami. W Katowicach łatwo znajdziemy też bibliotekę, kino czy ośrodek kultury.

- Nie zaskakuje mnie zwycięstwo Katowic - mówi prof. Janusz Czapiński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Co prawda, stolica województwa śląskiego wciąż kojarzy się z upadającym przemysłem ciężkim, redukcją zatrudnienia i ubóstwem. Ale w tej sytuacji władze miasta muszą dbać o to, żeby ceny usług były dostosowane do możliwości mieszkańców. W przeciwnym razie ludzie zaczęliby stąd uciekać.

Zdaniem prof. Czapińskiego podobnie można wytłumaczyć wysoką pozycję Zielonej Góry. Gdyby nie zadbano tam o racjonalne ceny, spora część mieszkańców natychmiast dałaby drapaka za granicę.

1 »
18

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ala

+39 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ala (gość)  •

Bydgoszcz to jedno z największych i najpiekniejszych polskich miast ktoś musiał zazdrościć

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brak GW i Bydgoszczy

+59 / -44

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lubuszanin (gość)  •

Jesli mowimy juz o stolicy wojewodztwa, to trzeba pamietac ze jest to pojecie sztuczne. W ustawie nie mowi sie o stolicy wojewodztwa, lecz o siedzibie wladz wojewodztwa tzn. siedziby wojewody i sejmiku wojewodztwa. Najlepiej zeby byly uwzglednione wszystkie miasta bedace ich siedzibami, czyli w wojewodztwie lubuskim i kujawsko-pomrskim po dwa miasta. Prawda jest taka ze w UE wieksze znaczenie ma miasto, ktore jest siedziba wladz samorzadowych, to wlasnie tam jest prawdziwy gospodarz wojewodztwa, to tam dzielone sa fundusze UE, to tam zapadaja decyzje dotyczace strategii rozwoju itp., dlatego bardzo czesto miasto bedace siedziba wladz samorzadowych jest uznawane za siedzibe wladz calego wojewodztwa. Postepujaca decentralizacja panstwa i ciagle przekazywanie kompetencji marszalkom powoduje, ze niedlugo rola wojewody zostanie ograniczona tylko do funkcji kontrolnej nad administracja publiczna w wojewodztwie, natomiast cala wladza bedzie w Urzedach Marszalkowskich. A tam gdzie jest gospodarz regionu, tam jest "stolica" wojewodztwa. Dlatego w rankingu nie zostal uwzgledniony Gorzow i Bydgoszcz. Chociaz moim zdaniem dla swietego spokoju te dwa miasta powinny znalezc sie w tym rankingu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A w ratuszu bydgoskim blogi spokoj?

+47 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

polina  •

Dziwie sie dlaczego nie ma riposty ze strony bydgoskiego ratusza na ten ranking. Czyzby nie lezalo to w "koncepcji promocji miasta" za pomoca wystrzalowych ale i drogich imprez? A moze nie ma argumentow?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bydgoszcz

+41 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ciekawe_jajo (gość)  •

Dombrowicz jest słabym prezydentem, ale chyba nie aż na tyle by w rankingu nie było Bydgoszczy????No chyba że się myle! Minus dla Dombrowicza i dla redakcji Polski.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bydgoszcz

+54 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kosior (gość)  •

droga b(rz)ydgoszczanko.
Za taki stan naszego miasta(niewiedza o nim nawet dziennikarzy) odpowiadają prezydent,jego vice oraz osoby zajmujące się jego marketingiem.
Dombrowicz najlepiej za taki stan rzeczy(miejsce w rankingu miast Bydgoszczy,a raczej jego brak) obwinił by kibiców bydgoskiego Zawiszy,a jak!
Kiedyś pewien dziennikarz napisał odnosząc się do naszego miejscowego "piekiełka" takie słowa:
"Dziś tylko kibice IV ligowego Zawiszy mogą z dumą powiedziec o sobie- Jestem z Bydgosczy."
Było to jeszcze wtedy gdy mój ukochany Klub grał w 4 lidze,a prezydentem ,także jak dziś był Dombrowicz.Słowa te nie utraciły swojej aktualności,chociaż Zawisza gra w II lidze(de facto III stara liga),Dombrowicz nadal sprawuje urząd(uwiąd !) prezydenta,a Bydgoszcz pod jego rządami zmierza do
totalnej zaściankowości.Niezorientowanym pragnę powiedziec,że w awansie do wyższej ligi rozgrywkowej,Dombrowicz wcale Zawiszy nie pomógł.Bo może dojśc do tego,że przyklei sobie kiedyś taką zasługę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

BYDGOSZCZ i GORZÓW

+48 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

michu (gość)  •

ŻENADA! gdzie w rankingu są dwa miasta wojewódzkie: Bydgoszcz i Gorzów Wlkp.? oczekujemy przeprosin! a tym co przygotowywali ten ranking radzę się dkoształcić w temacie - WSTYD!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gdzie Bydgoszcz ?

+46 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotr (gość)  •

Dziennikarze gazety "Polska" nie mają pojęcia o geografii Polski - nie znają miast wojewódzkich. Dno, beznadzieja, żenada, amatorszczyzna.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pseudedziennikarze nie słyszeli o Bydgoszczy?

+67 / -52

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wichura (gość)  •

Tak się składa, że Bydgoszcz jest stolicą jednego z województw, o czym autorzy tego artykuliku zapewne nie wiedzą. Nie wiedzą tez pewnie, że Zielona Góra czy Toruń stolicami województw nie są. No, ale jeśli redakcji "Polski" nie zależy na blisko 400 tysiącach potencjalnych czytelników, ale woli dowartościować 200 tysięcy mieszkańców dwukrotnie mniejszego Rydzykowa to już wasz problem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

B-Y-D-G-O-S-Z-C-Z

+69 / -56

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

b(rz)ydgoszczanka (gość)  •

Przedstwiam Szanownym "Redaktorom" pewną miejscowość, boście o niej nie słyszeli.
nazwa: Bydgoszcz
ilosć mieszkańców: 361222
województwo: kujawsko-pomorskie
Pozostawiam do przemyślenia i zaanalizowania.

odpowiedzi (0)

skomentuj

O co wam chodzi?

+71 / -53

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

S. (gość)  •

W naszym mieście, za sprawą mi. takich ludzi jak Konstanty Dombrowicz, czy Maciej Grześkowiak nie dzieje się kompletnie nic. To polityka tych ludzi "wykopała" Bydgoszcz z rankingu. I może o tym warto by było napisać nie jeden artykuł.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »