Menu Region

"Moskwa musi przestać traktować nasz kraj jako sferę swoich...

"Moskwa musi przestać traktować nasz kraj jako sferę swoich wpływów"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Polska chce dobrych stosunków z Rosją, Moskwa musi jednak przestać traktować nasz kraj jako sferę swoich wpływów, mówił Lech Kaczyński na spotkaniu z polskimi ambasadorami.
W opinii prezydenta, kiedyś wydawało się, że jak wejdziemy do NATO i Unii Europejskiej to problemy na Wschodzie znikną. "Ale - jak dodał - one nie znikły ponieważ Rosjanie potrafią dawać sobie radę w tych okolicznościach, które są teraz". Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że Moskwa ma olbrzymie wpływy w niektórych krajach Unii Europejskiej, a w ramach europejskiej poprawności do niedawna przynajmniej obowiązywały dobre stosunki z Rosją.


Podczas spotkania prezydent powiedział także, że jest zaniepokojony polsko-niemieckimi relacjami. Podkreślił, że w czasie swojej prezydentury nie widział żadnych niemieckich ustępstw w stosunku do Polski. Natomiast - jak dodał - widział ustępstwa ze strony polskiej, także poprzedniego rządu, które były kwitowane niczym.

Lech Kaczyński zaznaczył, że zależało mu na umowie w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej nie ze względu na ewentualny atak ze strony Iranu. Chodziło mu o to, by Amerykanie byli bardziej zainteresowani sytuacją w naszym kraju. Zdaniem prezydenta, z uwagi na wartość instalacji, Stany Zjednoczone są bardziej zainteresowane tym, żeby Polska nie stała się przedmiotem wpływów innego zewnętrznego wobec Unii państwa.

Mówiąc o roli NATO, Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że do konfliktu na Kaukazie by nie doszło, gdyby Gruzja była znacznie bliżej Sojuszu. To samo, zdaniem prezydenta, dotyczy sytuacji na Ukrainie. Jak dodał, dziś jest to sytuacja pozornie wewnętrzna, w istocie jednak nie.

Odnosząc się do Unii Europejskiej, Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że główne rozgrywki prowadzi Paryż i Berlin. Czasami, jak dodał, włącza się Londyn. Tymczasem cała gra naszego państwa musi - w opinii prezydenta - polegać na tym, by to zmienić. Musimy odgrywać rolę podmiotową - dodał Lech Kaczyński.
Zdaniem prezydenta, w tej chwili nie jest najlepiej w Grupie Wyszehradzkiej z uwagi na silne napięcie między Słowacją a Węgrami.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się