Menu Region

Mord w scenerii starej Jerozolimy

Mord w scenerii starej Jerozolimy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Grabowski

Prześlij Drukuj
Do 1992 r. Batya Gur, izraelska dziennikarka i felietonistka, wiodła radosne i pełne blasku życie pracownicy dziennika "Haaretz".
Ale nawet dziennikarska sława może się kiedyś znudzić i człowiek zaczyna myśleć o solidniejszym fachu. Dlatego w roku, gdy fetowano traktat z Maastricht, a w Polsce kolejki smakoszy ustawiały się pod pierwszym McDonaldem, Batya Gur zadebiutowała jako autorka powieści kryminalnych.

"Morderstwo w szabatowy poranek" (od poniedziałku w księgarniach) natychmiast stało się bestsellerem od Hajfy aż do Hebronu. Przygody melancholijnego, acz ponętnie przystojnego i obdarzonego imponującym IQ inspektora Michaela Ochajona podbiły serca czytelników do tego stopnia, że uniesiona sukcesem autorka zdążyła do swojej śmierci w 2005 r. wysnuć aż sześć intryg z jego udziałem.

Prowadzą one Ochajona w najbardziej nieoczekiwane miejsca zbrodni, m.in. do opery i kibucu.

Ale interesującego nas poranka wyjątkowo markotny inspektor musi się zmierzyć z zabójstwem w Towarzystwie Psychoanalitycznym. Ofiarą jest dr Ewa Neidorff, okrutnie uśmiercona w swoim zacisznym gabinecie. Dlatego przed policyjnym herosem staje wyjątkowo trudne zadanie - nim dopadnie mordercę, musi stawić czoła hermetycznemu klanowi psychologów, strzegącemu mrocznych tajemnic jerozolimskich elit.

Ale i tak dzięki sile intelektu i rozbrajającego uśmiechu dorwie drania. I wtedy wielce się zdziwi, kogo złapał. A my razem z nim.

"Morderstwo w szabatowy poranek", Batya Gur, wyd. EMG, Kraków 2008, cena 35 zł

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się