Menu Region

Porozumienie na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych

Porozumienie na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji podpisały dziś w Warszawie porozumienie na rzecz zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych z ZUS-ie.
Jak wyjaśnił Jarosław Socha - dyrektor gabinetu prezesa ZUS-u, chodzi o realizowanie polityki równych szans. Mają w tym pomóc specjalne szkolenia dla osób niepełnosprawnych oraz zlikwidowanie barier architektonicznych utrudniających tym osobom poruszanie się po pomieszczeniach zakładu. Dyrektor Socha zaznaczył, że niepełnosprawni mają takie same szanse na zatrudnienie w Zakładzie jak inne osoby.

Prezez Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski przypomniał, że poziom zatrudnienia niepełnosprawnych wynosi w naszym kraju tylko 13 procent co sytuuje nas na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Podkreślił, że w krajach wspólnoty to przede wszystkim instytucje państwowe stwarzają miejsca pracy dla tych osób.

Rzecznik ZUS-u Mikołaj Skorupski poinformował, że obecnie w ZUS-ie zatrudnionych jest około 1000 osób niepełnosprawnych. Nie jest to jednak liczba wystarczająca - zaznaczył. Wyjaśnił, iż z punktu widzenia ustawy o PFRON, w takiej instytucji jak ZUS 4 procent załogi powinny stanowić osoby niepełnosprawne. W przeliczeniu na ogólny stan zatrudnienia w zakładzie daje to liczbę 1900 etatów. ZUS zmierza jednak do tego, by tych osób było jak najwięcej.

Obecnie ZUS za niezatrudnianie wystarczającej liczby osób niepełnosprawnych wpłaca do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 2 miliony złotych miesięcznie. Spośród urzędów centralnych najwięcej pieniędzy za niezatrudnianie niepełnosprawnych odprowadza do PFRON Poczta Polska, Instytut Pamięci Narodowej, Najwyższa Izba Kontroli i Kancelaria Sejmu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się