Menu Region

IPN będzie badać jak zginął gen. Władysław Sikorski

IPN będzie badać jak zginął gen. Władysław Sikorski

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Teresa Semik

Prześlij Drukuj
Wczoraj pion śledczy IPN rozpoczął śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej na Gibraltarze, w której zginął gen. Sikorski.
Katowiccy prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej, którzy prowadzą postępowanie, postawili hipotezę, że do śmierci generała doprowadził spisek.

- Prześledziłem dostępne powszechnie materiały i uważam, że są podstawy do wszczęcia postępowania karnego. Pojawiają się wątpliwości co do wiarygodności oficjalnie podawanych powodów śmierci gen. Sikorskiego - uzasadnia Dariusz Psiuk z IPN, który prowadzi śledztwo wspólnie z prokuratorem Piotrem Nalepą.


By wyjaśnić zagadkę śmierci Naczelnego Wodza, śledczy zamierzają przeprowadzić ekshumację zwłok spoczywających od 1993 r. na Wawelu. I tu - niespodzianie - zaczynają się pierwsze problemy. Przeciwna jej jest rodzina generała. Zdecydowane "nie" mówi Ewa Wojtasik, wnuczka siostry generała.

Choć przepisy przewidują, że tylko prokurator może podjąć w tej sprawie wiążącą decyzję, chce mieć mieć na nią wpływ także Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. - Z całym szacunkiem dla prokuratorów, to nie jest zwykłe śledztwo ani zwykły obywatel.

Mamy do czynienia z grobem wojennym, który podlega ochronie prawnej i naruszenie spokoju zmarłego wymaga naszej akceptacji - twierdzi Przewoźnik. - Jeśli IPN odpowiednio uzasadni konieczność ekshumacji i wyjaśni, jakie wątpliwości chce przez to rozwiać, wtedy podejmę decyzję - mówi.

W sprawę zostały zaangażowane najwyższe władze. Naukowcy z Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie zwrócili się z apelem o poparcie badań szczątków generała do prezydenta i premiera. Obaj politycy wypowiedzieli się pozytywnie. Wstępną zgodę na otwarcie trumny wyraził także kard. Stanisław Dziwisz, opiekun wawelskiej katedry.

Zdaniem prof. Władysława Nasiłowskiego, lekarza medycyny sądowej z Katowic, na podstawie układu kostnego można - w ograniczonym zakresie - określić charakter niektórych urazów. Ustalić, czy pochodzą od postrzałów, uderzeń tępym lub ostrym narzędziem, czy np. ich przyczyną mogło być uderzenie samolotu o wodę.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się