Menu Region

Polska armia wykorzystuje zakazane pociski kasetowe

Polska armia wykorzystuje zakazane pociski kasetowe

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Krzysztof Kowalczyk

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Ponad sto państw szykuje się do podpisania konwencji o zakazie stosowania pocisków kasetowych. Polski w tym gronie nie ma.
Co więcej, nasz kraj posiada pociski kasetowe w swoich arsenałach i wykorzystuje je w Afganistanie. A polska zbrojeniówka produkuje i konstruuje nowe modele tej broni. W listopadzie przyjedzie do Polski BanBus - autobus stowarzyszenia Cluster Munition Coalition, zrzeszającego organizacje humanitarne z 70 państw świata. Eksperci organizacji będą przekonywać nasz rząd, posłów, a także opinię publiczną do tego, by Polska podpisała w grudniu w Oslo konwencję o zakazie stosowania broni kasetowej.

Większość państw NATO i UE deklaruje, że podpisze konwencję. Tym samym zobowiążą się one do zniszczenia swoich zapasów broni kasetowej i zaprzestania jej produkcji. Nasze MSZ nie wie, czy Polska w ogóle będzie w Oslo obecna - nie było jej w setce państw w maju tego roku, gdy w Dublinie uzgadniano treść konwencji.

Z wojskowego punktu widzenia pociski kasetowe to bardzo groźna i skuteczna broń. Można nią razić całe oddziały wojsk. Jednak, jak pokazują doświadczenia współczesnych konfliktów zbrojnych, jej ofiarami padają w dużej mierze cywile. Znaczna część rozrzuconych po dużym obszarze pocisków pozostaje aktywna, a tym samym zamienia całe wsie i pola uprawne w pola minowe pełne niewybuchów. Przez wiele lat sieją one śmierć i kalectwo wśród ludności, która powraca do sowich domostw po zaprzestaniu walk.

Zdaniem organizacji humanitarnych Polska ignoruje dążenia społeczności międzynarodowej do wprowadzenia całkowitego zakazu używania takiej broni. Słowa szefa MSZ Radosława Sikorskiego, który uznał, że "bomby kasetowe nie są tak uciążliwe", dobrze ilustrują stosunek naszych władz do tego problemu. - To nieodpowiedzialna wypowiedź wobec międzynarodowego procesu rozbrojenia z tej broni - ocenia Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która już wysłała petycję do premiera Donalda Tuska, by Polska podpisała konwencję w Oslo.

Polska wciąż ma arsenał niehumanitarnej broni

Ponad 100 państw zamierza podpisać konwencję o zakazie stosowania broni kasetowej. Ale nie Polska. Nasz resort obrony zaplanował na ten rok zakup artyleryjskich pocisków rakietowych kaliber 122 mm Feniks-Z z głowicami kasetowymi, a także używanych już w naszej armii pocisków kasetowych do moździerzy 98 mm. To broń przeznaczona do "zwalczania celów pancernych i obezwładniania siły żywej" - jak wyjaśniono nam w biurze marketingu zakładów Dezamet w Nowej Dębie, które ją produkują.

1 3 »
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

dziwny artykuł

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

tak samo odmówiły podpisania USA, Federacja Rosyjska, Republika Korei, Brazylia, Turcja, Izrael, Indie, Chiny i Pakistan - ktoś ma do nich pretensje?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Myślmy

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Max (gość)  •

Tak tak, zlikwidujmy wszystko - zostanie nam husaria.

odpowiedzi (0)

skomentuj

co za bzdury?

+28 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

matiz (gość)  •

A jaka bron jest humanitarna ? Aby bron byla skuteczna to ma zabijac taki jest jej cel .
Jordania protestuje bo jest celem takiej broni ( lub moze byc ze strony Izraela ), a panstwa skandynawskie nigdy niebeda polem walki . My mozemy byc a ta bron jest bardzo skuteczna i powinnismy ja rozwijac i uzywac jak bedzie potrzeba .
Aile ludzi zabily pioruny ? Protestujmy przeciwko nim , niemoga tak bezkarnie zabijac ludzi . Na drogach w samej tylko Polsce ginie rocznie ok 6000 ludzi na swiecie 1,2 mln !!
Proponuje pisac takie artykuly z rozsadkiem i bez takiej "afery"

odpowiedzi (0)

skomentuj

niech zlikwiduja bron atomowa!

+31 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

koza (gość)  •

skoro tacy humanitarni to niech zlikwiduja bron atomowa! przeciez w razie jej uzycia 99% ofiar bedzie stanowila ludnosc cywilna!
Oczywiscie broni atomowej nikt nie zlikwiduje, gdyz stanowi ona silnie o potencjale bojowym panstwa. O potencjale bojowym Polski stanowi bron kasetowa i nie powinna ona z niej rezygnowac.
Bombardowania duzo silniej uderzaja w cywilow, pewnie to bedzie nastepny punkt na liscie obroncow czlowieka. Tylko problem zaczyna sie w tym miejscu ze nie wszystkie panstwa podpisza traktat (a juz na pewno nie Rosja). W koncu dojdzie do tego ze Polska bedzie mogla uzywac samych pistoletow, Rosja nas najedzie wojskiem konwencjonalnym, a Nato stwierdzi ze nam nie pomoze.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pacyfistyczne brednie.

+26 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan Bodakowski (gość)  •

Pacyfistyczne brednie. Polska armia musi mieć dużo skutecznej broni (to znaczy nie humanitarnej) by bronić prawa i wolności Polaków. Polska powinna mieć też broń atomową.

odpowiedzi (0)

skomentuj

niehumanitarna bron

+29 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maggie (gość)  •

to jest jakas bron humanitarna? moze swiezy zapach napalmu o poranku jest humanitarny? co za bzdury...

odpowiedzi (0)

skomentuj