Menu Region

Pierwsza w kraju wieś z polsko-niemiecką nazwą

Pierwsza w kraju wieś z polsko-niemiecką nazwą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksander Król

Prześlij Drukuj
Łubowice na Śląsku to pierwsza miejscowość w Polsce, która tabliczką z niemiecką nazwą Lubowitz, manifestuje swoje niemieckie korzenie.
- Wzorowaliśmy się na Opol- szczyźnie, ale w końcu udało nam się ją wyprzedzić. Radlau, czyli Radłów w woj. opolskim zawiesi swoje tabliczki po nas - cieszy się Leonard Wochnik, mieszkaniec wsi.

Dziś w Łubowicach, w których do narodowości niemieckiej przyznaje się prawie 20 procent mieszkańców, odbędzie się odsłonięcie tablic. Na uroczystość zaproszono m.in. konsula Niemiec Ludwiga Neudorfera.

Wynik referendum, które odbyło się tu dwa lata temu w sprawie nazwy Lubowitz, był przesądzony. Wszyscy głosujący byli za wprowadzeniem dwujęzycznych tablic. W tej sytuacji Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wpisało w kwietniu gminę Rudnik, do której należą Łubowice, do rejestru gmin, na obszarze których używane są nazwy w języku mniejszości.

Jednak nie wszyscy są zadowoleni z obco brzmiącej nazwy na rogatkach wsi. - Żyjemy w Polsce, po co nam te tablice? - pytała jedna z pań, gdy na początku tygodnia robotnicy zawieszali tabliczki. Nie chciała jednak się przedstawić.

- W miejscowości takich jak nasza prawo zezwala na używanie języka mniejszości - stwierdza Wochnik.

Z montażem 67 niemieckich napisów nie spieszą się w opolskiej gminie Radłów, która jako pierwsza otrzymała na to pieniądze z ministerstwa. - Czekamy z tym do uroczystości zaplanowanej na 12 września. Wówczas zawisną pierwsze tablice, a w następnych dniach będą montowane w kolejnych miejscowościach naszej gminy - mówi Włodzimierz Kierat, wójt Radłowa.

W Radłowie do narodowości niemieckiej przyznaje się 27 proc. mieszkańców.

Na Kaszubach pod koniec lipca zawieszono pierwsze tablice w języku kaszubskim. - Trzeba wyraźnie akcentować, że nie chodzi o jakąś odrębność, ale chęć pokazania nieco innej kultury, która występuje w danym regionie - mówi Czesław Witkowski, wójt gminy Stężyca w powiecie kartuskim.

11 gmin w Polsce może już używać nazw w języku mniejszości, z tego aż 7 na Opolszczyźnie (j. niemiecki), jedna na Śląsku (j. niemiecki), dwie w pomorskim (j. kaszubski). Do rejestru wpisano też Puńsk w woj. podlaskim (j. litewski).

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się