Mniejszy wzrost i mniejsze mózgi. Ciało człowieka...

  Mniejszy wzrost i mniejsze mózgi. Ciało człowieka przyszłości

  Jonathan Leake

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rozwój rolnictwa i towarzyszące mu choroby sprawiły, że jesteśmy mniejsi, zmniejsza się też nasz mózg. Nie znaczy to jednak, iż jesteśmy mniej inteligentni od naszych przodków.
  Gatunek ludzki prawdopodobnie ma już za sobą szczyt swojego fizycznego rozwoju. Naukowcy ustalili, że współcześni ludzie są o mniej więcej 10 proc. mniejsi i niżsi od swoich łowiecko-zbierackich przodków. Proces kurczenia się w większości miał miejsce w ciągu ostatnich 10 tys. lat i towarzyszyło mu zmniejszenie rozmiarów mózgu o 10 proc. Obala to rozpowszechnione przekonanie, że ludzie są coraz wyżsi i więksi.

  - Kiedy współcześni ludzie, homo sapiens, pojawili się na świecie około 200 tys. lat temu, byli wysocy i umięśnieni - powiedziała dr Marta Lahr, dyrektor Ośrodka Badań Ewolucji Człowieka na Uniwersytecie w Cambridge. - Materiał paleontologiczny z następnych 190 tys. lat, którym dysponujemy, jest fragmentaryczny, ale pokazuje, że ludzie pozostali wysocy i krzepcy do około 10 tys. lat temu, kiedy w wielu populacjach uwidacznia się zmniejszenie rozmiarów ciała i mózgu. Jest to zaskakująca zmiana.

  Odkrycia tego dokonano na podstawie systematycznych badań skamieniałości, w tym czaszek, znajdowanych na terenie Afryki, Europy oraz Azji. Najstarsza czaszka, pochodząca z Etiopii, liczy ok. 200 tys. lat.

  - Ci ludzie wykazują cechy czaszkowe charakterystyczne dla współczesnych ludzi, ale byli znacznie więksi i silniejsi - powiedziała Lahr, która w ubiegłym tygodniu przedstawiła swoje odkrycia na forum Royal Society.

  Dlaczego wielki biznes kocha gejów?

  Dobrze zachowane pozostałości najwcześniejszych ludzi są bardzo rzadkie. Kolejne pod względem wieku znaleziska, również etiopskie, są aż o 40 tys. lat późniejsze. W okresie tym populacje ludzkie nadal ewoluowały. Na przykład u grupy etiopskiej wykształciły się bardzo duże usta, natomiast ogólne rozmiary ciała nie uległy zmianie.

  Kolejne znalezisko, datowane na 120-100 tys. lat temu i pochodzące z jaskiń na terenie dzisiejszego Izraela, pokazuje, że ludzie mieli w tym okresie duże łuki brwiowe i mniejsze twarze, ale pozostali "wysocy i umięśnieni".

  Nie dysponujemy niestety żadnymi skamieniałościami dokumentującymi wyjście pierwszej grupy ludzi z Afryki około 65 tys. lat temu, natomiast pozostałości z tego okresu znajdowane w Europie i Azji z reguły są duże, co wskazuje, że nie nastąpiły jakieś specjalnie istotne zmiany rozmiarów ciała. Wysoki wzrost utrzymał się również w okresie ukształtowania się kultury ludzkiej w pełnym tego słowa znaczeniu, która oprócz skamieniałości pozostawiła po sobie również narzędzia, broń, igły, a nawet instrumenty muzyczne.

  - Widzimy - powiedziała Lahr - że ludzie ciągle ewoluowali, ale rozmiary ciała zaczęły się istotnie zmieniać dopiero 10 tys. lat temu. Pytanie brzmi, z czego to wynika.

  Według jednej z koncepcji redukcja rozmiarów ciała jest związana z początkami rolnictwa, które pojawiło się około 9 tys. lat temu i oznaczało chyba największą zmianę cywilizacyjną w historii ludzkości. To jednak rodzi kolejne zagadki - rolnictwo oznacza więcej żywności, a zatem skutek powinien być odwrotny.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo