Menu Region

Wielkie oszustwo: kupujemy masło, którego nie ma

Wielkie oszustwo: kupujemy masło, którego nie ma

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Alicja Zboińska

3Komentarze Prześlij Drukuj
Kupno prawdziwego masła to w Polsce wyzwanie porównywalne z trafieniem szóstki w lotku. Dlaczego?
Producenci dodają do tłuszczu mlecznego tanie tłuszcze roślinne i sprzedają miks jako masło extra.

Najnowsze wyniki kontroli inspekcji handlowych w całym kraju są szokujące. Konsumenci są bezkarnie oszukiwani, bo prokuratury umarzają sprawy o fałszowanie składu masła. Kres temu może położyć jedynie zaostrzenie prawa, czym jesienią zajmie się Sejm.

Na czarnej liście Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej znalazły się m.in.
takie "masła": Jagr Extra i Osełka Jagr Extra z PHU Jagr Warlubie, Olmlek Extra, spółdzielni Grupa Polmlek z Olsztyna i SM Laktopol z Łosic. Zgodnie z prawem powinny składać się w przynajmniej 82 proc. z tłuszczu mlecznego i 16 proc. wody, a badania wykazały w nich nawet 30-proc. obecność tłuszczu roślinnego.

Próbki masła trafiają do laboratoriów Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego w Warszawie. Większość badań kończy się wykryciem w składzie "masła" oleju słonecznikowego lub rzepakowego. - A te składniki są dozwolone jedynie w miksach tłuszczowych - mówi Stanisław Ptasznik, kierownik działu przetwórstwa tłuszczów. - Tymczasem w sprzedaży mamy "masło extra", które zawiera ok. 50 proc. tłuszczu mlecznego, 30 proc. oleju palmowego, 16 proc. wody i ok. 1 proc. beztłuszczowego mleka.

Dozwolone proporcje to: nie mniej niż 80 proc. i nie więcej niż 92 proc. tłuszczu mlecznego. Przedsiębiorcy najczęściej tłumaczą się awariami urządzeń, błędami pracowników, wadami surowca.

Do Sejmu trafiła już nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa. Za wprowadzenie do obrotu lewego masła ma grozić kara równa nawet 10 proc. przychodu firmy za ostatnie 12 miesięcy.

Pojawią się także sankcje za utrudnianie kontroli. Kary mają wejść w życie jeszcze w tym roku.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Winne jak widac sa prokuratury

+44 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BF (gość)  •

W normalnym kraju prokuratura doprowadziłaby do zlinczowania takich producentów, a u nas pewnie za łapówki umarza się takie sprawy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

to jak kupić normalne masło?

+41 / -54

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uczeń (gość)  •

a nie margarynę jako masło.

odpowiedzi (0)

skomentuj