Menu Region

Faraon Tutanchamon był ojcem bliźniaczek

Faraon Tutanchamon był ojcem bliźniaczek

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aditi Khanna "The Times"

Prześlij Drukuj
Dwa zmumifikowane płody odkryte w grobowcu egipskiego faraona Tutanchamona to bliźniaczki, zapewne jego córki - uważa brytyjski prof. Robert Connolly.
Ten naukowiec, zajmujący się analizą grobowca najsłynniejszego egipskiego faraona, twierdzi, że wstępne badania zmumifikowanych, martwych od urodzenia noworodków wskazują, iż Tutanchamon mógł być ojcem obu dziewczynek.

Wyniki swych badań brytyjski uczony zaprezentował właśnie na egiptologicznej konferencji na Uniwersytecie w Manchesterze.

- Noworodki w grobowcu to zapewne bliźniaczki, pomimo wyraźnej różnicy rozmiarów.
To pasuje do tezy, że ich matką była młodziutka Anchesena-mon, żona Tutanchamona - uważa prof. Connolly, który szczątki słynnego faraona zbadał już w latach 60. - Większy ze zmumifikowanych płodów zbadałem w 1979 r. Określiłem jego grupę krwi i porównałem z grupą krwi faraona, którą poznałem jeszcze w 1969. Wyniki potwierdziły, że większy płód istotnie mógł być córką Tutan-chamona. Dziś uważam, że oba noworodki były jego córkami. Co więcej, to bliźniaczki.

Według prof. Connolly'ego odkrycie rzuca nowe światło na losy słynnego króla Egiptu, pozwoli także uzupełnić jego drzewo rodowe.

Oba płody przechowywane są na wydziale medycyny Uniwersytetu w Kairze od 1922 r., kiedy archeolog Howard Carter odkrył je w grobowcu 18-letniego faraona w Dolinie Królów w Luksorze. Szacuje się, że mniejsze dziecko przyszło na świat w piątym miesiącu ciąży, a większe - między siódmym a dziewiątym miesiącem.

1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się