Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Fundusze Europejskie...

  Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Fundusze Europejskie właśnie nabierają rozpędu

  Polska

  Polska

  Przez ostatnie pół roku co tydzień przedstawialiśmy w tym miejscu możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w projektach z różnych dziedzin. W najbliższych latach szczególną wagę przykłada się do zwiększenia konkurencyjności gospodarki oraz walki z wykluczeniem społecznym.
  Obecna pula funduszy to już bowiem nie tylko dalsze nadrabianie cywilizacyjnych zaniedbań z okresu powojennych dziesięcioleci. To w coraz większym stopniu inwestowanie w przyszły sukces Polski. Kluczem do niego jest budowanie podstaw innowacyjnej gospodarki przez ściślejsze powiązanie nauki i przemysłu oraz rozwój jego najbardziej perspektywicznych dziedzin. Cele te będą realizowane przez projekty dofinansowane ze środków unijnych rozdzielonych przez pięć programów krajowych oraz 16 regionalnych - przypisanych do każdego z województw. Mimo że formalnie nowa perspektywa finansowa rozpoczęła się w styczniu ubiegłego roku, to największe możliwości na pozyskanie dofinansowania otwierają się właśnie teraz.

  Duża część funduszy z puli dzielonej przez samorządy - 31 mld euro - dostępna jest dla firm, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W tej transzy większy nacisk został położony na zwrotne instrumenty finansowe - przede wszystkim pożyczki i gwarancje, dzięki którym wsparcie może trafić do większej liczby przedsiębiorców. Dlatego też warto śledzić strony regionalnych instytucji przyjmujących wnioski o dofinansowanie, brać udział w bezpłatnych warsztatach i korzystać z konsultacji w Punktach Informacyjnych FE. Podobna sytuacja jest w programach krajowych, na które przypada 45,6 mld euro.

  Już w tej chwili trwają nabory wniosków w wielu konkursach, a z każdym tygodniem będzie ich coraz więcej. Dla przykładu z pieniędzy programu Wiedza Edukacja Rozwój w woj. łódzkim i lubelskim trwa nabór wniosków w konkursach: wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku. Projekty powinny być ukierunkowane na wsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych: bezrobotnych, biernych zawodowo oraz poszukujących pracy. Wnioski o dofinansowanie do 95 proc. kosztów mogą składać instytucje rynku pracy, w tym agencje zatrudnienia i firmy szkoleniowe. Inny przykład: z pieniędzy regionalnego programu na Mazowszu wkrótce wystartuje konkurs dla przedsiębiorców, w ramach którego można uzyskać bony do wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych na projekty badawczo-rozwojowe, na rozpoczęcie współpracy z jednostkami naukowymi lub nabycie doświadczenia w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych w mniejszej skali.
  Warto więc już teraz skontaktować się z Punktem Informacyjnym FE, by skonsultować możliwości finansowania swojego pomysłu oraz dowiedzieć się o procedurach, których trzeba dopełnić, by dostać wsparcie UE.

  PAMIĘTAJ
  Zanim złożysz wniosek, skonsultuj swój pomysł w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich, gdzie dowiesz się:
  - czy projekt ma szanse na dofinansowanie,
  - co trzeba zrobić, aby ubiegać się o dofinansowanie.

  Możesz skorzystać również z bezpłatnych konsultacji podczas przygotowywania projektu oraz przy jego rozliczaniu.

  Kontakt
  Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
  Główny Punkt Informacyjny FE: Warszawa - tel.: 22 542 27 31, 22 542 24 80 e-mail: punkt_kontaktowy@mazowia.eu

  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo