Menu Region

List otwarty Holland, Krauzego i Stuhra ws. filmu "Tajemnica...

List otwarty Holland, Krauzego i Stuhra ws. filmu "Tajemnica Westerplatte"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

1Komentarz Prześlij Drukuj
Przedstawiciele środowisk twórczych protestują przeciwko "cenzurze prewencyjnej", jaką według nich jest żądanie przedstawiciela Kancelarii Premiera, by wycofać dotację i zakazać realizacji filmu "Tajemnica Westerplatte".
W liście otwartym do mediów i polityków reżyserzy, pisarze i producenci filmowi podkreślają, że "wolność słowa i wolność wyrażania przekonań, także artystycznych, należy do fundamentów demokracji i podstawowych celów każdego wolnego państwa." Zaznaczają przy tym, że większość z nich nie zna scenariusza filmu, krytykowanego przez urzędników premiera. Przypominają jednak, że "niezależni eksperci Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ocenili projekt filmu niezwykle wysoko, a ich ocen nie powinni podważać politycy."

Autorzy listu wyrażają ubolewanie, że politycy, przyznający się do solidarnościowych korzeni, "uważają za stosowne wprowadzać cenzurę prewencyjną metodą faktów dokonanych, korzystając z instytucji państwa." Zaznaczają przy tym, że nie ma sytuacji, w której legalnie i zgodnie z procedurami przyznane dofinansowanie na realizację filmu mogłoby być unieważnione pod naciskiem polityków".

"Nawet gdyby doniesienia prasowe o scenariuszu były po części prawdziwe, także wtedy działania urzędników byłyby trudne do zaakceptowania, bo groźne dla demokracji i stanowiące niebezpieczny precedens w cywilizowanym świecie." - podkreślają autorzy listu.

Pod listem podpisali się między innymi Jacek Bromski - Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Feliks Falk, Janusz Głowacki, Agnieszka Holland, Krzysztof Krauze, Maciej Strzembosz - Prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych i Jerzy Stuhr.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Żydzi na westerplatte

+24 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

el (gość)  •

Może scenarzyści filmu napiszą coś o Żydach na Westerplatte. Tylko że wtedy sygnatariusze listu szybko się wycofają ze swojego oburzenia i będą równie szczerze domagać się zakazania produkcji filmu.

odpowiedzi (0)

skomentuj