Menu Region

Samorządy chcą większej władzy na szkolnictwem

Samorządy chcą większej władzy na szkolnictwem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Samorządowcy chcą zwiększenia odpowiedzialności i zakresu działań w sprawach oświaty. Tak poinformował sekeretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni po spotkaniu z przedstawicielami związków samorządowych i oświatowych związków zawowodych w Ministerstwie Edukacji.
Zdaniem Boniego, samorządy popierają rządowy "pakiet decentralizacyjny", który przewiduje, między innymi, oddanie im większej kontroli nad oświatą kosztem kuratoriów. Sekeretarz stanu w Kancelarii Premiera tłumaczył, że samorządowcy chcą wpływać w większej skali na kwestie organizacyjno-techniczne dotyczące funkcjonowania szkół, co - jak argumentował - wpłynie z korzyścią na działalność kuratoriów. Będą się one mogły skupić na zadaniach dotyczących jakości edukacji.


Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz po spotkaniu powiedział, że było ono potrzebne, ale rozbieżności w podstawowych kwestiach pozostały i należy kontynuować rozmowy z samorządami. ZNP obawia się, że rządowy plan ograniczenia roli kuratoriów na rzecz samorządów doprowadzi do obniżenia jakości edukacji i likwidacji szkół. Zdaniem związkowców oznacza to też nieograniczone prawo do przekształcania szkół publicznych w niepubliczne, na przykład prowadzone przez fundacje i stowarzyszenia.

W spotkaniu z przedstawicielami rządu w MEN wzięli udział przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Związku Powiatów Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich.

Następnie spotkanie między stroną rządową a związkami zawodowymi nauczycieli odbędzie się w poniedziałek 8 września. Poświęcone będzie właśnie "pakietowi decentralizacyjnemu" i spornym kwestiom czyli zakresowi zadań i kompetencji kuratora, zasadom wyboru dyrektorów oraz przekształceń szkół. Kolejne, 16 września, będzie dotyczyło czasu pracy nauczycieli.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się