Menu Region

Rosja będzie drożej kupować gaz z Turkeministanu

Rosja będzie drożej kupować gaz z Turkeministanu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rosja w przyszłym roku będzie kupować gaz z Uzbekistanu po cenach europejskich. To efekt rozmów w Taszkiencie premiera Rosji Władimira Putina.
Portal internetowy "Gazeta.Ru" zwraca uwagę, że od podwyższenia ceny na gaz z państw Azji Środkowej sama Rosja raczej nie ucierpi. Jednak cena gazu dla Ukrainy może wzrosnąć dwukrotnie do 370 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Rosja może zaoferować ulgowe ceny na gaz dla Ukrainy, ale w zamian za określone ustępstwa ze strony Kijowa.

Gazeta internetowa zwraca uwagę, że podniesienie przez Gazprom cen gazu dla republik z Azji Środkowej ma jeszcze inny wymiar. Turkmenistan zamierzał w przyszłym roku sprzedawać swój gaz Rosji i Chinom. Jednak dziś stało się jasne, że Chińczycy nie zgodzą się zapłacić za turkmeński gaz tyle, ile gotów jest płacić Gazprom. Tym samym Gazprom ma szanse otrzymać cały gaz z Turkmenistanu.

Jak komentują obserwatorzy, Rosja usiłuje zachować pozycję pośrednika w sprzedaży gazu z byłych radzieckich republik takich jak Uzbekistan i Turkmenistan.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się