Za dwa lata przedszkola będą dla pięciolatków

  Za dwa lata przedszkola będą dla pięciolatków

  Joanna Ćwiek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rząd zakłada, że za dwa lata horror z brakiem miejsc w przedszkolach będzie tylko przeszłością. Przynajmniej jeśli chodzi o 5-latków.
  Zgodnie z założeniami reformy edukacji w roku szkolnym 2010/2011 lokalne samorządy muszą zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu 5-letniemu dziecku, o ile rodzice zechcą je do przedszkola posłać. Na dodatek placówka nie powinna być położona dalej niż 3 km od domu malucha.

  Jeśli odległość będzie większa, gmina będzie musiała zorganizować transport. Lub zwrócić rodzicom koszty dojazdów prywatnym samochodem.


  Z tego przywileju będą mogły skorzystać wszystkie dzieci, które w 2010 r. kończą 5 lat. Niezależnie, czy urodziły się przed czy po 1 września.

  W tym roku w wielu miastach, w których dla dzieci zabrakło miejsca w przedszkolach, zastosowano unik. Tyle że dotyczył 3-latków. Maluchy, które urodziły się po 1 września 2008 r. nie dostawały miejsca w publicznych przedszkolach.

  Konieczność zapewnienia miejsca dla wszystkich 5-latków, to dla wielu samorządów spore wyzwanie. Zwłaszcza że w co trzeciej gminie w Polsce w ogóle nie ma żadnego przedszkola.

  - Podejrzewam, że w takiej sytuacji dzieci zamiast do przedszkoli będą chodziły do szkoły. W miejsce dawnych zerówek - mówi Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji im. Komeńskiego zajmującej się edukacją przedszkolną.

  W małych gminach, gdzie jest zaledwie kilkoro dzieci, nie będzie się opłacało uruchamiać takiej placówki i maluchy będą musiały dojeżdżać do szkoły nawet kilkanaście kilometrów.

  Pozostaje także problem z przepisami dotyczącymi dojazdu. Teraz prawo mówi, że szkolnymi autobusami mogą jeździć dzieci od 6. roku życia. Pięciolatkom trzeba zapewnić specjalną opiekę. - Przepisy musiałyby się znacząco zmienić i pomyślimy o tym, kiedy rzeczywiście założenia reformy wejdą w życie - podsumowuje Ewa Przegoń z wydziału edukacji Urzędu Miasta we Wrocławiu.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo