Menu Region

Wizyta portugalskiego prezydenta w Polsce

Wizyta portugalskiego prezydenta w Polsce

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Lech Kaczyński powiedział, że jest "całkiem zadowolony" z wyników unijnego szczytu w Brukseli. Wczorajsze posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli było jednym z głównych tematów rozmowy polskiego prezydenta z prezydentem Portugalii. Anibal Cavaco Silva składa w Polsce czterodniową oficjalną wizytę.
Lech Kaczyński podkreślił, że na wydarzenia w Gruzji miało wpływ uznanie przez część krajów Unii Europejskiej niepodległości Kosowa. Według prezydenta, decyzja ta była podjęta zbyt pospiesznie. Prezydent wyraził zadowolenie z wyników wczorajszego szczytu Unii Europejskiej. Nawiązując do planowanej wizyty prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Moskwie podkreślił, że liczy na jej sukces.

Zdaniem prezydenta Portugalii, Rosja otrzymała od unijnych przywódców sygnał, że Wspólnota oczekuje od niej poszanowania demokracji.
Anibal Cavaco Silva przypomniał, że porozumienie o rozejmie między Rosją a Gruzją zakłada całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z tego kraju. Cavaco Silva wyraził nadzieję, że po wizycie przewodniczącego Rady Europejskiej w Moskwie, Rosja zrozumie, iż Unia żąda dialogu z poszanowaniem demokracji.

Lech Kaczyński podkreślił, że brak "jego podpisu" nie jest przeszkodą w przyjęciu Traktatu Lizbońskiego. Problemem są tutaj wyniki irlandzkiego referendum. Teraz, zgodnie z konstytucją Irlandii należy rozwiązać zaistniałą sytucję w drodze referendum - podkreślił prezydent.

Portugalski prezydent zapewnił, że jego kraj szanuje decyzję Irlandczyków, którzy odrzucili Traktat Lizboński. Anibal Cavaco Silva wyraził nadzieję, że ten problem zostanie rozwiązany. Europa powinna - jak to ujął - wysłać sygnał, że potrafi przezwyciężyć problemy instytucjonalne i może skoncentrować uwagę na innych kwestiach takich jak gospodarka, bezpieczeństwo, zmiany klimatyczne i energetyczne.

Portugalski prezydent spotka się też z premierem Donaldem Tuskiem, marszałkami sejmu i senatu. W czwartek odwiedzi Kraków.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się