Wizyta portugalskiego prezydenta w Polsce

  Wizyta portugalskiego prezydenta w Polsce

  IAR

  Aktualności

  Aktualności

  Lech Kaczyński powiedział, że jest "całkiem zadowolony" z wyników unijnego szczytu w Brukseli. Wczorajsze posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli było jednym z głównych tematów rozmowy polskiego prezydenta z prezydentem Portugalii. Anibal Cavaco Silva składa w Polsce czterodniową oficjalną wizytę.
  Lech Kaczyński podkreślił, że na wydarzenia w Gruzji miało wpływ uznanie przez część krajów Unii Europejskiej niepodległości Kosowa. Według prezydenta, decyzja ta była podjęta zbyt pospiesznie. Prezydent wyraził zadowolenie z wyników wczorajszego szczytu Unii Europejskiej. Nawiązując do planowanej wizyty prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Moskwie podkreślił, że liczy na jej sukces.

  Zdaniem prezydenta Portugalii, Rosja otrzymała od unijnych przywódców sygnał, że Wspólnota oczekuje od niej poszanowania demokracji.
  Anibal Cavaco Silva przypomniał, że porozumienie o rozejmie między Rosją a Gruzją zakłada całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z tego kraju. Cavaco Silva wyraził nadzieję, że po wizycie przewodniczącego Rady Europejskiej w Moskwie, Rosja zrozumie, iż Unia żąda dialogu z poszanowaniem demokracji.

  Lech Kaczyński podkreślił, że brak "jego podpisu" nie jest przeszkodą w przyjęciu Traktatu Lizbońskiego. Problemem są tutaj wyniki irlandzkiego referendum. Teraz, zgodnie z konstytucją Irlandii należy rozwiązać zaistniałą sytucję w drodze referendum - podkreślił prezydent.

  Portugalski prezydent zapewnił, że jego kraj szanuje decyzję Irlandczyków, którzy odrzucili Traktat Lizboński. Anibal Cavaco Silva wyraził nadzieję, że ten problem zostanie rozwiązany. Europa powinna - jak to ujął - wysłać sygnał, że potrafi przezwyciężyć problemy instytucjonalne i może skoncentrować uwagę na innych kwestiach takich jak gospodarka, bezpieczeństwo, zmiany klimatyczne i energetyczne.

  Portugalski prezydent spotka się też z premierem Donaldem Tuskiem, marszałkami sejmu i senatu. W czwartek odwiedzi Kraków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo