Menu Region

Czas rozważyć powrót do funduszy

Czas rozważyć powrót do funduszy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

1Komentarz Prześlij Drukuj
Ponadprzeciętne zyski dały inwestorom w sierpniu fundusze inwestycyjne, które lokują środki na rynkach zagranicznych. Stopy zwrotu przekraczające 10 proc. miały zarówno fundusze zagranicznych akcji, jak i obligacji.
Dobrze, choć bez takich rewelacji, poradziły sobie w sierpniu również fundusze inwestujące pieniądze na polskiej giełdzie. Zdaniem zarządzających aktywami i analityków fatalna dotychczas sytuacja na rynku powoli się poprawia, choć do gwałtownych odbić jeszcze nam daleko.

Najlepiej w sierpniu radziły sobie fundusze powiązane z rynkiem amerykańskim. Zarówno te inwestujące w akcje, jak i obligacje amerykańskie przyniosły kilkunastoprocentowe stopy zwrotu.

- Główna w tym zasługa gwałtownego umocnienia dolara, zarówno w stosunku do euro, jak i do złotego - podkreśla Andrzej Czarnecki, zarządzający funduszami Union Investment TFI. W ciągu zaledwie miesiąca amerykańska waluta umocniła się do euro o ponad 7 proc., a do złotego - o ponad 12 proc.

Po raz ostatni z tak szybkim umocnieniem dolara mieliśmy do czynienia w pierwszej połowie 2005 r. Mniejszy wpływ na dobre wyniki funduszy akcji amerykańskich miała sytuacja na nowojorskiej giełdzie. Od początku sierpnia indeks Dow Jones urósł o 3,4 proc., a S&P o 2,6 proc.

Zdaniem Andrzeja Czarneckiego w ciągu najbliższych miesięcy cały czas możemy mieć do czynienia z umocnieniem dolara, co będzie sprzyjać inwestorom lokującym pieniądze w funduszach rynku amerykańskiego. Dzieje się tak głównie dlatego, że strefę euro czeka w najbliższym czasie poważne spowolnienie gospodarcze, co będzie miało wpływ na osłabienie europejskiej waluty.

Pocieszające dla inwestorów może być również to, że w sierpniu ustabilizowała się sytuacja w funduszach akcji inwestujących aktywa na polskiej giełdzie. Od giełdowego dołka z 16 lipca wartość jednostek uczestnictwa tych funduszy wzrosła już około 10 proc.

Wyraźnie widać również, że klienci przestają panicznie uciekać z funduszy. Jeszcze w lipcu inwestorzy wycofali o 3,7 mld zł aktywów więcej, niż do nich wpłacili. A z największym odpływem aktywów w tym roku mieliśmy do czynienia w styczniu, kiedy to ujemne saldo wyniosło 11 mld zł. Powiernicy spodziewają się, że także w sierpniu wynik wpłat i umorzeń będzie ujemny, ale mniejszy niż w poprzednich miesiącach.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

trudno samemu inwestować

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

be (gość)  •

Właściwie wszyscy potrzebują kapitału. Tylko co w zamian? Znowu akcje menadzerskie , opcje pracownicze, Wolę sobie kupić 2-3 działki ,żeby na starość mieć gdzie spędzać czas w naszym kraju o łagodnym klimacie.

odpowiedzi (0)

skomentuj