Menu Region

Polaków nie będzie stać na wodę?

Polaków nie będzie stać na wodę?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W 2015 roku aż 40 proc. Polaków może nie być w stanie płacić rachunków za wodę. Zdaniem ekspertów z Wodociągów Polskich, takie mogą być konsekwencje braku strategii modernizacji systemu wodno - kanalizacyjnego.
Prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Stanisław Drzewiecki podkreśla, że obecnie są realizowane inwestycje, których koszty przy istniejącym systemie zostaną przeniesione na mieszkańców. Jego zdaniem, są dwa czynniki, które mogą spowodować wzrost rachunków za wodę. Po pierwsze - jeśli nie spełnimy wymagań Traktatu Akcesyjnego do Unii Europejskiej dotyczących gruntownej modernizacji systemu wodno - kanalizacyjnego, czekają nas wysokie kary finansowe. Drugim czynnikiem są duże koszty przeprowadzanych obecnie inwestycji.

Z kolei doktor Agnieszka Kopańska z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że choć na razie nie ma szacunków, dotyczących kwot potrzebnych na modernizację systemu wodno - kanalizacyjnego, po obarczeniu społeczeństwa związanymi z tym opłatami może się okazać, że woda będzie zbyt droga.

Aby uniknąć negatywnego scenariusza należy - zdaniem przedstawicieli Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie - negocjować z Komisją Europejską wydłużenie czasu, w którym można korzystać ze środków unijnych. Konieczne jest także wprowadzenie selekcji inwestycji w ochronie środowiska oraz przeniesienie środków unijnych na projekty w tej dziedzinie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się