Menu Region

Gazprom to potwór, Europa musi się go pozbyć

Gazprom to potwór, Europa musi się go pozbyć

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Guy Sorman

Prześlij Drukuj
Szczyt w Brukseli pokazał, że Unia nie ma wobec Rosji długofalowej strategii.
Przede wszystkim nie wie, co począć z Gazpromem, który stanowi główne narzędzie polityczne Kremla wobec Europy. Póki jesteśmy uzależnieni od gazu z Rosji, nie będziemy w stanie wywierać na Moskwę nacisku.

Najwyższy czas zatem szukać nowych dostawców gazu, choćby w Nigerii czy w Turcji. We Francji jesteśmy również przekonani, że warto stawiać na elektrownie atomowe. Trzeba szukać nowych źródeł energii, bo tylko tak Europa może pozbawić Rosję gazowego straszaka.

Gazprom to potwór, którego musimy się pozbyć. Sukcesem francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego jest fakt, że w Brukseli udało mu się osiągnąć rzadką jednomyślność europejskich przywódców.
Wszyscy zgadzają się, że Rosja to zagrożenie dla pokoju na kontynencie, a jej nowa, agresywna polityka może zostać powtórzona na przykład na Ukrainie, a także wobec innych krajów zamieszkanych przez dużą, rosyjską mniejszość.

Pora zabrać się do roboty i przekuć tą jednomyślność na spójną, długofalową strategię. Tylko w ten sposób możemy uniknąć powtórki z Gruzji. Co do Osetii Płd. i Abchazji, to obawiam się, że są one już stracone. Zegara cofnąć się nie da. Rosjanie, zgodnie z żądaniem szczytu w Brukseli, niedługo zapewne wycofają się ze strefy buforowej w Gruzji, ale to oni są zwycięzcami wojny.

Także psychologicznej, bo udało im się wystraszyć ewentualnych oponentów. Obawiam się, że rozmowy w sprawie rozszerzenia NATO o Gruzję i Ukrainę ulegną spowolnieniu. Nim Sojusz zechce wziąć na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo tych krajów, będzie chciał się upewnić, że nie grozi mu otwarty konflikt z Rosją.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się