Menu Region

Ośrodki opieki muszą zatrudnić pielęgniarki

Ośrodki opieki muszą zatrudnić pielęgniarki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Krzysztof Kowalczyk

Prześlij Drukuj
200 mln zł wsparcia ma trafić do domów pomocy społecznej (DPS) w całym kraju jeszcze w tym roku.
Pieniądze, które wygospodaruje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, mają poprawić standard opieki nad osobami starymi i niepełnosprawnymi w placówkach nadzorowanych przez samorządy.

To efekt naszej publikacji z grudnia zeszłego roku, w której opisaliśmy brutalne praktyki znęcania się personelu nad starymi kobietami w domu opieki w warszawskiej Radości. Ze względów oszczędnościowych nie zatrudniano tam pielęgniarek, a jedynie pracownice bez żadnego przygotowania.

Dofinansowanie ma przede wszystkim umożliwić zatrudnienie kadry pielęgniarskiej oraz rehabilitantów. Ich brak, ze względu na niskie zarobki, jest bolączką ośrodków opiekuńczych w całym kraju, a to odbija się na zdrowiu podopiecznych. 200 mln zł pozwoli podnieść zarobki w DPS-ach o ok. 500 zł brutto. To niemało, biorąc pod uwagę fakt, że jeśli w ogóle w ośrodku pracują pielęgniarki, to najczęściej za płacę minimalną, czyli za niewiele ponad 1 tys. zł brutto.

Ale pieniądze na pensje to nie wszystko. Resort chce też dofinansować szkolenia z zakresu opieki środowiskowej. Tylko w tym roku przejdzie je około tysiąca sióstr. - Kursy pozwolą nie tylko podnieść kwalifikacje, ale sprawią, że domy opieki będą traktowane po partnersku przez NFZ - podkreśla Krystyna Wyrwicka, dyrektor departamentu pomocy i integracji społecznej w Ministerstwie Pracy.

Chodzi o to, że ośrodki opieki, mając wykwalifikowaną kadrę opiekuńczą, będą mogły z NFZ negocjować kontrakty.

Resort już wystosował apel do samorządów o podjęcie rozmów z Funduszem. Do tej pory był z tym problem, bowiem NFZ nie chciał finansować usług medycznych poza placówkami opieki zdrowotnej, a DPS-y nimi nie są.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się