Menu Region

Tour de Pologne znów w elicie

Tour de Pologne znów w elicie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Stolarczyk

Prześlij Drukuj
Światowe kolarstwo czekają zmiany. Od przyszłego sezonu cykl Pro Tour składający się z części najbardziej prestiżowych wyścigów świata (w tym Tour de Pologne) przestanie istnieć.
Przynajmniej w obecnej formie. Zastąpi go Kalendarz Światowy UCI. Wszystko wskazuje na to, że będzie to zmiana na lepsze, która ujednolici międzynarodowe ściganie.

Od dłuższego czasu trwał konflikt pomiędzy Międzynarodową Unią Kolarską (UCI) a konsorcjum mediowym Amaury Sport Organisation (ASO). Spór doprowadził do tego, że spod zwierzchnictwa UCI wydostały się trzy największe toury świata: Giro d'Italia, Vuelta a Espana i Tour de France, a także część słynnych klasyków. Kolarze startujący w tych zawodach nie zdobywali punktów do klasyfikacji Pro Tour.

Na szczęście niedawno udało się doprowadzić do kompromisu. W 2009 roku w miejsce Pro Tour zostanie utworzony Kalendarz Światowy UCI. Znajdą się w nim trzy wspomniane najważniejsze toury oraz takie klasyki jak Milan - Sanremo czy Liége - Bastogne - Liége.

Nie jest jednak tak, że UCI odzyska zwierzchnictwo nad tymi imprezami. W ramach kompromisu władze międzynarodowej unii zgodziły się uznać ekskluzywne prawa własności wyścigów spółki ASO oraz innych organizatorów. Z drugiej strony UCI pozostanie reprezentantem światowego kolarstwa w ruchu olimpijskim.

Do Kalendarza Światowego UCI wejdzie także część najważniejszych wyścigów z obecnego Pro Tour. Wśród nich znalazł się Wyścig Dookoła Polski. To oznacza jeszcze większe podniesienie rangi imprezy organizowanej przez Czesława Langa.

- Otrzymaliśmy już oficjalne zaproszenie do Kalendarza Światowego. Jest to ogromne wyróżnienie i sukces. Znajdziemy się na tej samej półce co słynny Tour de France. Nie wszyscy mieli tyle szczęścia - cieszy się Lang.

- Nie znam jeszcze zbyt wielu szczegółów, jaki kształt będzie miał ten cykl. Najważniejsze, że my na pewno się w nim znajdziemy - dodaje główny organizator Tour de Pologne.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się