Menu Region

Dramatyczny apel do prezydenta RP: chcę umrzeć

Dramatyczny apel do prezydenta RP: chcę umrzeć

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Arkadiusz Dembiński, Paweł Mikos

1Komentarz Prześlij Drukuj
Przykuty od 30 lat do łóżka mężczyzna nie chce już cierpieć. Sparaliżowany chce prosić prezydenta Polski o zgodę na eutanazję.
- Moje życie stało się jednym, wielkim koszmarem. Nie chcę dłużej cierpieć, uwięziony we własnym łóżku - mówi Hieronim Sadłowski z Kuszewa pod Wągrowcem w Wielkopolsce. Wie, że nie ma szans na spełnienie tej prośby. Ale liczy, że może cudem uda mu się odmienić życie, podobnie jak udało się to Januszowi Świtajowi.

Dramat Świtaja poznała cała Polska, gdy całkowicie sparaliżowany po wypadku motocyklowym mężczyzna, przykuty od 14 lat do łóżka, poprosił o zgodę na odłączenie od aparatury podtrzymującej życie. Opiekowali się nim rodzice, mężczyzna bał się, że gdy ich zabraknie, on zostanie sam albo trafi do hospicjum, gdzie pozbawiony opieki umrze w męczarniach.

Gdy media opisały jego dramat, ruszyła lawina pomocy. Zebrano pieniądze na specjalistyczny wózek umożliwiający poruszanie się po ulicy, a pracę zaproponowała Świtajowi Anna Dymna, szefowa Fundacji "Mimo wszystko".

Hieronim Sadłowski, podobnie jak niegdyś Świtaj, też przypomina dziś roślinę. Jego dramat zaczął się 30 lat temu. Jako 21-latek wracał z bratem motocyklem z pracy. Wypadli z drogi, a Hieronim na skutek uderzenia został sparaliżowany od pasa w dół. Mimo intensywnego leczenia jego stan cały czas się pogarsza.

Teraz już nawet nie może się poruszać na wózku inwalidzkim. - Od trzech lat jestem na stałe przykuty do łóżka. W ogóle nie wstaję. Nie mogę nawet podjechać do toalety - mówi Sadłowski. Do tego doszły jeszcze problemy z nerką.

Nie chce już być ciężarem dla rodziny. Mieszka z bratem, jego żoną, a także matką, która choruje na alzheimera. Najbliżsi muszą poświęcać mu cały swój wolny czas. Napisał więc do prezydenta prośbę o eutanazję.

Prawnicy nie mają żadnych złudzeń, że prośba Sadłowskiego zostanie spełniona. - W Polsce eutanazja jest zabroniona - mówi Grzegorz Tomaszewski, adwokat. - Osoba, która pomaga umrzeć, może zostać oskarżona o pomoc przy zabójstwie.

1 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ludzie niepełnosprawni w Polsce to śmieci

+49 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Magda (gość)  •

W tym katolickim kraju, jeśli ktoś jest chory, niepełnosprawny jego miejsce jest tylko na śmietniku. Kościół robi żenująco mało w tej sprawie.

odpowiedzi (0)

skomentuj