Menu Region

Mundur Sosnkowskiego na rocznicę wybuchu II wojny światowej

Mundur Sosnkowskiego na rocznicę wybuchu II wojny światowej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Uroczystym przekazaniem munduru generała Kazimierza Sosnkowskiego uczciły dwa warszawskie muzea 69. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Mundur od lat 80. ubiegłego wieku znajdował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Zgodnie z wolą rodziny generała od dziś wzbogaci ekspozycje Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jest to jeden z kilku mundurów generała Sosnkowskiego, który zachował się do dzisiejszych czasów, ale kustosz z Muzeum Wojska Polskiego Iwona Sobierajska zapewnia, że jest niezwykły. Jest to mundur typu brytyjskiego, ale z polskimi oznaczeniami, jak barwy generalskie, lampasy czy guziki z polskimi orłami.

Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski przypomina, że żona generała Sosnkowskiego przekazała wiele pamiątek po mężu do Muzeum Wojska Polskiego.
Chciała jednak, aby jeden z mundurów znalazł się kiedyś w nowym muzeum upamiętniającym warszawskich powstańców. Ukielski podkreśla, że było to w czasie, kiedy budowa Muzeum Powstania Warszawskiego nie było jeszcze planowana.

Kazimierz Sosnkowski był żołnierzem Legionów i bliskim współpracownikiem marszałka Jóżefa Piłsudskiego. Walczył w kampanii wrześniowej, między innymi w obronie Lwowa. W czasie hitlerowskiej okupacji założył Związek Walki Czynnej i był w ramach rządu londyńskiego Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się