Menu Region

II wojna światowa mogła mieć całkiem inny finał

II wojna światowa mogła mieć całkiem inny finał

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Andrzej Krajewski

1Komentarz Prześlij Drukuj
II wojna światowa mogła się potoczyć zupełnie inaczej, a wówczas największym skupiskiem ludzi narodowości polskiej byłoby Chicago.
Z ujawnionych właśnie dokumentów brytyjskiego wywiadu MI5 powiało sensacją. Oto w 1941 r. brytyjski dyplomata (ponoć amator) James Lonsdale-Bryans spotkał się w Rzymie z ambasadorem III Rzeszy w Italii Ulrichem von Hassellem, żeby zaproponować zakończenie wojny między Wielką Brytanią a III Rzeszą.

W zamian za zachowanie swego imperium Londyn miał się zgodzić na niemieckie panowanie w Europie. Gdyby tak się stało, to Hitler prawdopodobnie zwyciężyłby na Wschodzie. Ale plan Lonsdale'a-Bryansa to fantasmagoria niewarta sensacyjnej oprawy, w jakiej ogłoszono jej odkrycie.

Żaden brytyjski przywódca nie zgodziłby się na odejście od celu strategicznego, któremu imperium pozostawało wierne czterysta lat. Przez ten czas Anglicy robili wszystko, by nie dopuścić do zdominowania Europy przez jedno mocarstwo. I nawet gdy hiszpańska Wielka Armada płynęła wprost na ich wyspę, Napoleon zdobył Moskwę czy armia Kajzera maszerowała w 1914 r. na Paryż, nie myśleli o porozumieniu z wrogiem, lecz walczyli do upadłego.

Bo kompromis oznaczał rozpad ich imperium i groził utratą niepodległości. Jeśli więc szukać punktów zwrotnych II wojny światowej, to realizacja planu Lonsdale'a-Bryansa jest jednym z najmniej prawdopodobnych.

Już o wiele bardziej możliwy wydawał się sojusz II Rzeczypospolitej z III Rzeszą. W końcu Hitler przez trzy lata namawiał Polaków do wspólnego uderzenia na ZSRR. Wówczas to Wehrmacht, rozpoczynając ofensywę ze wschodnich granic Polski, miałby do pokonania krótszy dystans do Moskwy (by ją zdobyć, zabrakło 20 km) i Leningradu, a do tego wspierałyby go nie tylko armie rumuńska i węgierska, ale też polska.

Na taką alternatywę nie zgodziła się jednak Rzeczypospolita. Opór Warszawy sprawił, iż Hitler żadnej innej nacji słowiańskiej nie okazał już tyle cierpliwości. A przecież jego zwycięstwo na Wschodzie było na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło umęczonym przez Stalina narodom obiecać niepodległość oraz dać broń do ręki. Z komunistami chcieli się bić nawet Rosjanie.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

i szkoda

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Slonzok (gość)  •

i szkoda, ze sie tak niy stalo :/

odpowiedzi (0)

skomentuj