Menu Region

UE zawiesza rozmowy o współpracy z Rosją

UE zawiesza rozmowy o współpracy z Rosją

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Unia Europejska odkłada wszelkie dyskusje o strategicznym partnerstwie z Rosją do czasu wypełnienia przez nią postanowień planu pokojowego. Poinformował o tym prezydent Francji Nicolas Sarkozy na zakończenie szczytu Wspólnoty poświęconego sytuacji na Kaukazie.
Wstrzymane zostają więc negocjacje Unii Europejskiej z Rosją na temat nowego porozumienia o współpracy. Zaplanowane na połowę września rozmowy nie odbędą się, jeśli Moskwa nie wywiąże się z porozumienia. Za tydzień Nicolas Sarkozy poleci do Moskwy, by rozmawiać o tym z przedstawicielami rosyjskich władz.

Prezydent Francji, sprawującej w tym półroczu przewodnictwo w Unii, wezwał w imieniu Unii Europejskiej Rosję do uszanowania jedności terytorialnej Gruzji. - Rosyjskie działania i reakcja militarna Moskwy jest głęboką troską Europy, która zastanawia się, czego chce Rosja - powiedział Nicolas Sarkozy.

Francuski przywódca dodał, że dzisiejszy szczyt powinien być - zarówno dla Tbilisi, jak i Moskwy - sygnałem, że Unia zajmuje wspólne stanowisko.

Prezydent Francji podkreślił, że w aspekcie sporu z Rosja - Gruzja, Europa nie może szukać militarnego rozwiązania dla konfliktu. Nicolas Sarkozy dodał, że dopiero stosunkowo niedawno upadł komunizm, rozwiązano Układ Warszawski. - Nie możemy na nowo tworzyć atmosfery zimnej wojny - dodał prezydent Francji. - Rosja musi zrozumieć, że nie może decydować o granicach swoich mniejszych sąsiadów. Te czasy już minęły - dodał Nicholas Sarkozy.

Prezydent Francji wyjaśnił, że najskuteczniejsza pomoc jaką Europa może zapewnić Tbilisi to pomoc gospodarcza, zacieśnienie kontaktów, wprowadzenie ułatwnień wizowych czy dialog w trudnych sprawach. Nicolas Sarkozy powtórzył, że Wspólnota będzie - zgodnie z rosyjsko-gruzińskim porozumieniem - oczekiwać powrotu do domów wszystkich, którzy ucierpieli podczas konfliktu na Kaukazie.

Obecny na konferencji szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso dodał, że Wspólnota musi posiadać mocne fundamenty i wspólne instytucje, tak by pokazać swoją siłę i znaczenie polityczne.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się