Menu Region

Prezydent: Kompromis UE oceniam na czwórkę z minusem

Prezydent: Kompromis UE oceniam na czwórkę z minusem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent Lech Kaczyński powiedział po nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli poświęconym sytuacji w Gruzji, że krajom Unii Europejskiej udało się osiągnąć porozumienie, choć stanowiska były zróżnicowane. Dodał, że jest to kompromis, którego nie oceniłby na piątkę, ale na ocenę dobrą, bądź dobrą z minusem.
Lech Kaczyński mówił, że polskie stanowisko pośród innych nie było stanowiskiem skrajnym. Jak przyznał kilka państw było bardziej radykalnych, ale były też stanowiska odmienne. Prezydent Kaczyński mówił, że odmowa uznania secesji Abchazji i Osetii Południowej była wśród uczestników szczytu powszechna. Dodał, że w tej materii w porównaniu z poprzednimi szczytami zaszła optymistyczna zmiana.

Prezydent zaznaczył, że podobne do polskiego stanowisko prezentowały nie tylko państwa bałtyckie, ale również Czechy, Szwecja i Wielka Brytania. W opinii Lecha Kaczyńskiego szczególnie cieszy poparcie jakie dla wzmianki dotyczącej polityki energetycznej udzielił Polsce premier Wielkiej Brytanii Gordona Brown.

Polski prezydent duże nadzieje wiąże ze szczytem UE-Ukraina zaplanowanym na 10-11 września. Wówczas mogą zapaść decyzje o zacieśnieniu współpracy Brukseli i Kijowa.

Prezydent ujawnił też, że 8 września do Moskwy uda się prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Dodał, że jeśli Moskwa nie będzie realizować zatwierdzonego przez nią planu rozejmu, to rozmowy o współpracy strategicznej Unii z Rosją mogą zostać odsunięte.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się