Menu Region

Polsko-niemieckie konsultacje przed szczytem UE

Polsko-niemieckie konsultacje przed szczytem UE

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Kanclerz Niemiec Angela Merkel konsultowała się telefonicznie z prezydentem Lechem Kaczyńskim przed poniedziałkową Radą Europejską poświęconą kryzysowi na Kaukazie.
Mariusz Handzlik z Kancelarii Prezydenta powiedział IAR, że Lech Kaczyński i Angela Merkel zastanawiali się nad krokami, jakie Unia Europejska powinna podjąć dla poparcia integralności terytorialnej Gruzji. Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii dodał, że jest szansa, iż na szczycie zapadną decyzje o udzieleniu pomocy humanitarnej i finansowej dla Gruzji w odbudowie ze zniszczeń wojennych.

Handzlik podkreślił, że pomoc powinna dotyczyć także odbudowie infrastruktury takiej jak ropociągi i gazociągi, która ucierpiała w czasie rosyjskich ataków.

Kolejnym tematem rozmowy Lecha Kaczyńskiego i Angeli Merkel było wprowadzenie ułatwień w handlu Unii z Gruzją oraz ułatwień paszportowych dla Gruzinów.

Mariusz Handzlik zaznaczył, że szczyt w Brukseli ma pokazać poparcie dla działalności mediacyjnej prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i podkreślić wsparcie całej wspólnoty dla integralności terytorialnej Gruzji. Ma również wskazać, że rosyjska interwencja na Kaukazie była złamaniem prawa międzynarodowego.
W czasie rozmowy Lech Kaczyński poinformował też niemiecką kanclerz, że na szczycie Polska reprezentowana będzie przez niego oraz premiera Donalda Tuska.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się