Menu Region

Umowa na najdłuższą betonową autostradę podpisana

Umowa na najdłuższą betonową autostradę podpisana

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Ministerstwie Infrastruktury podpisana została umowa na budowę 106-kilometrowego odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Koszt inwestycji to prawie miliard 300 mln euro. Negocjacje trwały ponad rok. Początek prac budowlanych w marcu przyszłego roku.
To będzie najdłuższa betonowa autostrada w Polsce. Koszt budowy 1 kilometra wyceniony został na 12 mln 200 tys. euro. Ta kwota była przedmiotem twardych negocjacji między spółką Autostrada Wielkopolska a Ministerstwem Infrastruktury.

Przełom nastąpił kilka tygodni temu, gdy spółka Autostrada Wielkopolska zaproponowała wybudowanie za tę kwotę trasy o nawierzchni betonowej, a nie asfaltowej. Taka technologia pozwoli na spore oszczędności w trakcie eksploatacji autostrady. Pierwszy poważny remont będzie konieczny najwcześniej za 40 lat.

Do końca roku Autostrada Wielkopolska musi przygotować tzw. zamknięcie finansowe czyli budżet inwestycji, prace budowlane maja ruszyć w marcu tak by całą inwestycję zakończyć do grudnia 2011 roku.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada też kolejne inwestycje związane z budową A2. Jeszcze w tym roku zostanie oddany do ruchu niespełna 2-kilometrowy odcinek omijający Stryków. Trwają negocjacje w sprawie budowy 90-kilometrowego odcinka Stryków - Konotopa, który doprowadziłby autostradę w okolice Warszawy.

Wykonawca tego odcinka powinien zostać wyłoniony do końca roku. Ministerstwo zapewnia, że jego budowa rozpocznie się w 2009 roku i zakończy się w ciągu dwóch lat.

W 2010 roku powinna powstać 20-kilometrowa obwodnica Mińska Mazowieckiego, która będzie częścią ostatniego odcinka A2 Warszawa - Terespol. Według planów ministerstwa budowa tego fragmentu trasy jest planowana po 2012 roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się