Menu Region

Od dziś tanieją połączenia z komórek za granicą

Od dziś tanieją połączenia z komórek za granicą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Dąbrowski

Prześlij Drukuj
Wyjeżdżasz do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Od dziś zapłacisz tam o 20 proc. mniej za połączenia ze swojej komórki, czyli w tzw. roamingu. W wyniku działań Komisji Europejskiej szybko pada ostatni bastion drożyzny w sieciach komórkowych. Za kilka lat połączenia za granicą mogą być nawet w cenie krajowych.
W całej Unii cena minuty rozmowy nie może teraz przekroczyć 1,80 zł (równowartość 0,46 euro +VAT). Jeśli odbierasz połączenie, zapłacisz nie więcej niż 0,89 zł. To wciąż znacznie więcej niż wynoszą stawki krajowe (średnio 0,50 zł za minutę). W dodatku, gdy dzwonisz w Polsce, nie musisz płacić za odbierane rozmowy. Jednak w ciągu ostatniego roku ceny roamingu spadły aż kilkukrotnie. Minuta rozmowy w Unii kosztowała nawet 4 zł. Również bardzo kosztowne było odbieranie połączeń telefonicznych.

Spadające ceny to efekt prawdziwej krucjaty Viviane Reding, energicznej komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. Uznała, że wysokie ceny roamingu są tworzeniem niewidzialnych, ale odczuwalnych w portfelach abonentów granic wewnątrz Unii, a operatorzy stosują olbrzymie, niczym nieuzasadnione marże.

Przed rokiem wynosiły one 500 proc.! Roaming daje europejskim operatorom średnio 15 proc. przychodów, czyli blisko 10 mld euro rocznie. W Polsce to blisko 2 mld zł. To dlatego operatorzy wspólnie bronili starych stawek rękami i nogami.

Początki batalii o niższe ceny nie były obiecujące. Mimo niespodziewanych kontroli w siedzibach operatorów Komisji nie udało się udowodnić im zmowy cenowej.

Przed rokiem jednak komisarz Reding udało się przeforsować w europarlamencie specjalne rozporządzenie, które ograniczyło ceny do nie więcej niż 2,20 zł za minutę rozmowy. Po licznych protestach operatorzy ugięli się i wprowadzili tzw. eurotaryfę zamiast setek stawek obowiązujących w poszczególnych krajach. Od dziś wchodzą w życie nowe, o 20 proc. niższe stawki.

Ze względu na umacniającą się złotówkę (eurotaryfa jest wyznaczona w euro) możemy spodziewać się jeszcze większych obniżek. Niestety, w wyniku działań lobbingowych ze strony operatorów kolejne obniżki zaczynają obowiązywać po okresie wakacyjnym, wtedy gdy mniej osób korzysta ze swoich telefonów poza granicami kraju.

Dobra wiadomość jest taka, że sieci komórkowe będą musiały dalej obniżać ceny. Komisja Europejska chce, by stawki spadły w 2013 r. do ok. 1,30 zł (0,32 euro) i 0,48 zł za połączenia odbierane. Marzeniem komisarz Reding jest zrównanie ich z cenami połączeń krajowych. Chce też zmusić operatorów do rezygnacji z niekorzystnego minutowego naliczania opłat za połączenia. Większość operatorów połączenie trwające na przykład minutę i 5 s traktuje jako rozmowę dwuminutową.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się