Menu Region

Anna Gwozdowska: Nowoczesna szkoła

Anna Gwozdowska: Nowoczesna szkoła

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dziennikarka działu opinie

Prześlij Drukuj
W międzynarodowym badaniu umiejętności 15-latków w dziedzinie nauk ścisłych (PISA 2006) najlepsi okazali się Finowie. Co ciekawe, wśród krajów, które zdobyły najwięcej punktów, znalazły się również Czechy, Estonia i Słowacja. Młodych Polaków oceniono znacznie gorzej.
Aż 3,9 proc. badanych Finów osiągnęło wyniki maksymalne, świadczące m.in. o tym , że potrafią przyswojoną wiedzę zastosować w rożnych, nawet skomplikowanych sytuacjach. A to oznacza, że Finlandia ma trzy razy więcej bardzo zdolnych uczniów niż inne kraje.

Podczas gdy Finowie stawiają na najzdolniejszych, w Polsce mówimy ciągle o wyrównywaniu szans, zapominając zupełnie o jakości kształcenia.

Fiński system edukacyjny charakteryzuje m.in. zatrudnianie entuzjastycznie nastawionych do pracy i świetnie wykształconych nauczycieli. To oni, a nie resort edukacji, podejmują decyzję, z jakich podręczników będą uczyć. Ich najważniejszym celem jest osiąganie dobrych wyników w nauczaniu, a nie "przerobienie programu".

Fińskie programy nauczania są także spójne. Wiedza, którą przyswajają uczniowie, zgłębiając np. problemy matematyczne, przydaje się w tym samym czasie w rozumieniu zadań z fizyki. W Polsce nikt na to nie wpadł.

Tematy z fizyki wymagają metod matematycznych, które w programie pojawiają się dopiero później. Fińscy uczniowie uczą się także samodzielności. Prace magisterskie, a nawet licencjackie muszą być oparte na własnych badaniach studenta. I jeszcze coś. W Finlandii, w której powstał koncern Nokia, co trzeci student wybiera kierunek technologiczny.

Naszym humanistom to się nie spodoba, ale także w Polsce potrzebni są przede wszystkim inżynierowie, którzy będą potrafili projektować nowe urządzenia. Nauka o pięknie i społeczeństwie jest potrzebna, ale w każdym kraju to luksus, na który we współczesnym świecie muszą zapracować właśnie inżynierowie.

W Polsce znów dyskutujemy o koniecznych reformach w systemie edukacji. Może warto więc wziąć przykład z Finlandii?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się