Menu Region

Zarobki dziecka, a ulga prorodzinna

Zarobki dziecka, a ulga prorodzinna

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Milena Kochanowska

Prześlij Drukuj
Zarobki dziecka, a ulga prorodzinna Zarobki dziecka, a ulga prorodzinna
Czy możemy skorzystać z ulgi prorodzinnej, jeśli nasze dziecko zarabia na umowy zlecenia? Jolenta Jaroniec-Mudziejewska z Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych odpowiada na pytania Czytelników

Czy rodzic będzie mógł skorzystać z ulgi prorodzinnej, jeśli jego studiujący 20-letni syn uzyskuje dochody z tytułu umów zlecenia?


Od podatku mamy prawo odliczyć kwotę ulgi prorodzinnej na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym wykonywaliśmy władzę rodzicielską, byliśmy opiekunem prawnym, dziecko z nami mieszkało lub sprawowaliśmy nad nim opiekę jako rodzina zastępcza na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą. Z ulgi tej mogą również korzystać podatnicy mający na utrzymaniu pełnoletnie dzieci, jeżeli mają obowiązek alimentacyjny lub pełnią funkcję rodziny zastępczej. Ulga dotyczy też dzieci, bez względu na ich wiek, które na podstawie odrębnych przepisów dostają zasiłek pielęgnacyjny oraz dzieci uczących się, do ukończenia 25 lat.

Ulga prorodzinna polega na odliczeniu od podatku kwoty 92,67 zł za każdy miesiąc, w którym podatnik spełniał warunki do korzystania z ulgi. Za rok podatkowy 2011 maksymalna kwota odliczenia na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. Rodzic może jednak skorzystać z prawa do tej ulgi jeśli dochody dziecka, podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej lub ze zbycia papierów wartościowych, nie przekroczyły łącznie w roku kwoty 3091 zł. Do tego limitu nie wlicza się renty rodzinnej oraz żadnych umów zlecenia opodatkowanych 18 proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (umowy, których kwota należności nie przekroczyła miesięcznie 200 zł).

Odliczenie ulgi prorodzinnej nie przysługuje od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 25 rok życia lub na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych albo wstąpiło w związek małżeński.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się