Menu Region

Związki zawodowe nauczycieli doszli do porozumienia z rządem...

Związki zawodowe nauczycieli doszli do porozumienia z rządem ws. płac

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Trwające od wczoraj rozmowy strony rządowej i związków zawodowych nauczycieli zostały zakończone podpisaniem protokołu przedstawiającego wspólne ustalenia stron.
Związki zawodowe nauczycieli zgodziły się wstępnie na rządową propozycję podwyżek płac o 10 procent w 2009 i 2010 roku. Podczas rozmów ze związkowcami propozycję taką złożył sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni. Nauczyciele otrzymaliby 5 procent podwyżki na początku przyszłego roku i kolejne 5 procent w drugiej połowie roku. Podobnie byłoby w roku 2010. Związkowcy przystali na taką propozycję rządu.Woleliby by jednak, by płace nauczycieli wzrosły od razu o 10 procent, bez rozkładanie podwyżek na dwie raty. Rozmowy na ten temat będą kontynuowane.

Punktami spornymi pozostaje kwestia emerytur i czasu pracy nauczycieli. Prezes Związki Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz podkreślił, że jego związek domaga się, by nauczyciele mieli prawo do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Broniarz dodał, że ZNP sprzeciwia się wydłużeniu czasu pracy. Jego zdaniem, potrzebna jest także debata na temat warunków pracy.

Związkowcy negatywnie też oceniają rządowe plany decentralizacji oświaty. Zdaniem Ryszarda Proksy z oświatowej "Solidarności", przekazanie zbyt wielu kompetencji na ręcę samorządów, niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Jego zdaniem państwo powinno kontrolować w jaki sposób wydawane są pieniądze przeznaczone na oświatę.

Strony ustaliły, że kontynuowane będą rozmowy na temat czasu pracy nauczycieli. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na 2 września.

Niezależnie od toczących się w MEN-ie negocjacji jutro i w poniedziałek odbędą się w Warszawie dwie manifestacje. W piątek w stolicy protestować będą nauczyciele z oświatowej "Solidarności". 1 września przed budynkiem Ministerstwa Edukacji pikietować będą nauczyciele ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się