Menu Region

Ustawa o emeryturach pomostowych we wrześniu

Ustawa o emeryturach pomostowych we wrześniu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek, Tomasz Ł. Rożek

1Komentarz Prześlij Drukuj
Kilkumiesięczne targi między rządem a związkami zawodowymi o emerytury pomostowe dobiegają końca. Minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała, że ostateczna wersja ustawy już we wrześniu trafi do Sejmu.
A już jutro Solidarność organizuje w Warszawie wielotysięczną demonstrację w obronie przywilejów emerytalnych.

Nowa ustawa, która ma wejść w życie od przyszłego roku, drastycznie ogranicza przywileje emerytalne. Z dotychczasowych 1,3 mln osób grupa ta skurczy się do 170-190 tys. Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszego świadczenia będą jedynie osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. rozpoczęły prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Prawo do pomostówek zachowali między innymi kontrolerzy lotów, hutnicy, maszyniści, kierowcy karetek pogotowia, rybacy dalekomorscy czy osoby pracujące na platformach wiertniczych. Stracili nauczyciele, dziennikarze, pracownicy NIK, kasjerki na dworcach i cyrkowcy.

- Nie będzie już żadnych drastycznych zmian w projekcie ustawy o pomostówkach. Ostateczna wersja będzie gotowa 10 września - zapowiedziała Fedak.

Związki zawodowe mają jednak cały czas nadzieję, że uda im się przekonać rząd do rozszerzenia listy uprawnionych osób. Zwłaszcza że rząd zdecydował się już dopisać do tej listy np. nauczycieli z domów poprawczych, pracowników chłodni czy spawaczy pracujących na dnach statków.

- Minister pracy zapewniała dziennikarzy, że związki zawodowe są zadowolone z kierunku, w jakim idą zmiany w ustawie o pomostówkach. To nieprawda, my ten projekt ustawy oceniamy bardzo źle - mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy NSZZ Solidarność.

Kolejarze i nauczyciele zapowiadają, że jeśli rząd nie ugnie się przed ich żądaniami, to będą strajkować.

Tymczasem Polacy przerażeni tym, że jeśli nie przejdą w tym roku na wcześniejszą emeryturę, to stracą do niej prawo, masowo żegnają się z pracą. Z danych ZUS wynika, że w 2006 r. z wcześniejszych emerytur skorzystało 84,2 tys. osób. Rok później było ich już ponad dwukrotnie więcej - prawie 177 tys. osób.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

POMOSTÓWKI

+18 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

NIUNIA (gość)  •

PANI FEDAK JUŻ ZA PRACĘ DZIĘKUJEMY.PRZY TYCH ZMIANACH POTRZEBA LUDZI MŁODYCH,ŻEBY DOBRZE TĄ USTAWĘ PRZYGOTOWALI,A NIE NA SIŁĘ DO KOŃCA ROKU.

odpowiedzi (0)

skomentuj