Menu Region

Lekarze w polskich szpitalach zarabiają krocie

Lekarze w polskich szpitalach zarabiają krocie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agata Pustułka

14Komentarzy Prześlij Drukuj
Dziś zarobek sięgający 10 tys. zł dla specjalisty w szpitalu miejskim nie należy do rzadkości.
- Nikt nie wątpi, że lekarze muszą godnie zarabiać, ale mówiąc szczerze, nie stać nas było na takie podwyżki - twierdzi Sergiusz Karpiński, wicedyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach. - Była to słona cena, jaką zapłaciliśmy za spokój społeczny.

Podwyżki dawano wbrew rachunkowi ekonomicznemu. - To odbije się na finansach i jestem tym przerażona - komentuje posłanka Beata Małecka-Libera (PO), wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.


Sam wzrost wynagrodzeń lekarzy bez reformy systemu zdrowia i zmiany w zarządzaniu szpitalami spowodował, że minister zdrowia Ewa Kopacz jest w klinczu. Nie wystarczą uspokajające słowa o planowanych zmianach, bo te zmiany trzeba wprowadzić. Konsekwencje zaniechania trzeba będzie liczyć w kolejnych milionach złotych długów szpitali.

W ciągu ostatnich trzech lat zadłużenie szpitali wzrosło o 20 proc. i wynosi 4 mld zł. Rząd tymczasem zapowiada pomoc dla placówek, które nie radzą sobie z restrukturyzacją, a zatem dla najgorszych. W najbliższym czasie do 208 wybranych szpitali ma trafić 150 mln zł.

Kluczowa dla zmian organizacyjnych w ochronie zdrowia ustawa o ZOZ-ach być może zostanie przyjęta pod koniec września. Budzi ogromne kontrowersje, bo otwiera drogę do prywatyzacji, którą dziś opozycja straszy pacjentów.

- Tymczasem najważniejsza zmiana w ustawie o ZOZ-ach dotyczy jedynie sposobu zarządzania szpitalem. Proszę spojrzeć na lecznicę w Jędrzejowie. Była tam nawet ewakuacja, a potem zmiana właściciela [szpitalem zarządza prywatna firma prowadząca wcześniej sieć aptek E - red]. Szpital miał upaść. I co? Teraz pacjenci są zadowoleni. Ruszyły nawet inwestycje - twierdzi Małecka-Libera.

Szef sejmowej komisji zdrowia, były wiceminister zdrowia w rządzie PiS Bolesław Piecha studzi nadzieje. - W obecnej formie ustawa o ZOZ-ach nie przejdzie, bo spowodowałaby chaos. Nie może państwo zrzucać z siebie odpowiedzialności za tak ważną sferę jak ochrona zdrowia - ocenia. Jego zdaniem należy też skończyć z płacowym szaleństwem w służbie zdrowia.

Na konto NFZ rocznie trafia ok. 50 mld zł z naszych składek. Jak wynika z badań SMG\KRC, aż 60 proc. Polaków woli jednak dodatkowo dopłacać do leczenia, np. wykupując prywatne abonamenty medyczne.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

11

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Lekarze w polskich szpitalach

+10 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aga (gość)  •

Komu mam wierzyć,lekarzom,czy informacjom prasowym co do zarobków lekarzy?Będąc u lekarza nie chciałabym mysleć o jego kłopotach finansowych.Ale w ochronie zdrowia pracują nie tylko lekarze.Czy pozostałe grupy zawodowe są dobrze wynagradzane?
Kolejne oddłużanie szpitali nie przynosi efektów.Dlaczego?Kolejny raz planuje się zmianę ustawy o zoz-ach,która otwiera drogę do prywatyzacji szpitali.Jak się sprywatyzuje szpitale to będą już same zyski.A będzie to wyglądało tak-prywatne placówki ,owszem,będą miały podpisany kontrakt z NFZ,ale świadczenia medyczne wycenione przez NFZ nie pokrywają faktycznych kosztów leczenia już obecnie.Prywatny interes musi mieć zysk a nie stratę.Więc za kilka lat różnicę będzie pokrywał dodatkowo pacjent.Po wyczerpaniu kontraktu wlaściciel zupełnie legalnie będzie mógł pobierać w całości koszt leczenia od pacjenta.
Prywatne placówki już w tej chwili nie podpisują umów z NFZ na świadczenia medyczne,które nie są oplacalne.lIKWIDUJĄ PORADNIE SPECJALISTYCZNE W PLACÓWKACH KTÓRE SPRZEDAŁ SAMORZĄD MIMO ,ŻE JEDNYM Z WARUNKÓW SPRZEDAŻY BYŁO KONTYNUOWANIE CAŁEGO ZAKRESU USLUG MEDYCZNYCH.
Po całkowitej prywatyzacji ochrony zdrowia nie będzie potrzebne nam MInisterstwo Zdrowia,Komisje sejmowe w tym opłacanie diety poselskiej posłanki Małeckie-Libera będzie całkowity wolny rynek.Aja nie chcę żyć w takim kraju.

odpowiedzi (0)

skomentuj

2350 lekarz specjalista 16 lat pracy, duży szpital kliniczny

+20 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

julek (gość)  •

Lubię artykuły z "Polski". Ale w tym jest zbyt wiele nieprawdy - lekarze w polskich szpitalach nie zarabiają kroci. Ale jeśli zarabiają więcej, to zawsze kosztem nadmiernej ilości godzin spędzanych w pracy. Np. cały etat w szpitalu plus dodatkowo 4-6 dyżurów, to daje razem 1,5 etatu lub trochę więcej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

do "szkoda gadać"

+16 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

majkell (gość)  •

Proszę czytać dokładniej,pisałem iż współpracowałem z lekarzami i stąd moje uwagi,a,że bywam pacjentem to znam temat można powiedzieć z kilku stron,tak że,fakt,szkoda gadać

odpowiedzi (0)

skomentuj

2500 lekarz specjalista 17 lat pracy

+22 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Moon (gość)  •

a szpital zadłużony, bo kliniczny... odchodzę do prywaty, mam dosyć

odpowiedzi (0)

skomentuj

szkoda gadać

+17 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wj (gość)  •

Chciałem skomentować psot niejakiego majkell: otóż po przeczytaniu takiego komentarza też bym pana potraktował per noga! jak pan może oczekiwać jakiejkolwiek empatii od lekarza skoro samemu pan tak go postrzega.
Uważam Polacy mają takich lekarzy na jakich zasługują; dobrych i "złych".
Z bolszewickim podejściem pacjent na pewno nic nie wskóra.A od pewnego czasu uparcie media przedstawiają właśnie lekarzy jako dorobkiewiczów żerujących na ludzkim nieszczęściu wzmacniając takie postrzeganie zawodu lekarskiego.
Podejrzewam że ta tabelka z zarobkami to stek bzdur, bo jeśli autor pisze że jest lekarz stażysta internista i w dodatku zarabia 3500 PLN to jest albo kłamcą i idiotą albo pisał o innym kraju.

odpowiedzi (0)

skomentuj

1060zl

+16 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lekarz stażysta (gość)  •

1. Lek stazysta NIE zarabia 3500zl. KŁAMSTWO.
2. Od stycznia 2008 dzieki podwyzce powinien dostawac netto ok1700zl miesiecznie.
3. Od stycznia 2008 "dzieki" 48h pracy dostaje mniej niz przed tzw podwyżka.
4. Obecnie jako lek stazysta zarabiam 1060zl.
5. Nie ma czegos takiego jak lekarz stazysta internista...
6. Zarobki lekarzy stazystow nie zaleza od regionu, w calej Polsce stazysci zarabiaja tyle samo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dlaczego?

+16 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zmęczony (gość)  •

Dlaczego nie mówi się np. o zarobkach prawników - notariuszy czy radców prawnych? Albo chociażby ślusarzy - ostatnio, jeden zażyczył sobie ode mnie 50 zł za zainstalowanie klamki w drzwiach. Jemu wolno tyle wziąć, ale jak ja wypiszę receptę i wezmę tyle samo to następuje wielkie zdziwienie i konsternacja. Tylko chciałbym zauważyć, że ja żeby wypisać ten "świstek" musiałem uczyć się średnio 10 lat dłużej od pana ślusarza... Marzę o czasach kiedy mój portfel nie będzie tematem publicznych dysput. Może zmieni to prywatyzacja Służby...przepraszam Ochrony Zdrowia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A co potrafią

+18 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

majkell (gość)  •

Ja rozumiem,godne zarobki,ale przecież większość lekarzy (przynajmniej ci z którymi miałem do czynienia)kompletnie swoją pracą na to nie zasługują,kompletnie nie zależy im na odpowiednim zdiagnozowaniu,badają po łebkach,po prostu odbębniają swoją pracę,a człowiek jeśli sam o siebie nie zadba i nie wręcz zaszantażuje lekarza o jakieś skierowanie na badania,to nie ma na co liczyć tylko na garstkę witamin i antybiotyki,już nawet nie chcę mówić o jakimś koncepcyjnym podejściu do nietypowych objawów.To jest kpina,poza tym reszta osób pracujących w służbie zdrowia będzie musiała na lekarzy zwykle pracować, bo skąd NFZ na to weźmie fundusze,będzie kroił stawki przeznaczone na tzw.procedury medyczne.Ale lekarze o ile pamiętam,a współpracowałem z nimi,myślą tylko o sobie i tak naprawdę nie bardzo obchodzi ich zwykły pacjent (oczywiście wiem,że są wyjątki,ale większość jest niestety nieciekawa)

odpowiedzi (0)

skomentuj

co to za kraj??????

+17 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Patriot (gość)  •

kiedy w końcu do tych zakutych łbów w tym kraju dotrze, że prywatyzacja szpitali to JEDYNE rozwiązanie na wyleczenie tej chreoj sytuacji???? czy możemy w końcu skończyć z tym komunistycznym ustrojem panującym w tym kraju??? czas skończyć z własnością Państwową! tylko służby mundurowe powinny pozostać w gestii tego kraju- resztę sprywatyzować i w końcu wprowadzić politykę małego budżetu!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zarobki

+13 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

CIEKAWE ILE ZARABIA ZA 1 GODZINę PRACY BRUTTO KAżDY Z WYMIENIONYCH SPECJALISTóW; CZY LEKARZE W JęDRZEJOWIE ZARABIAJą TYLE CO POPRZEDNIO ?

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »