Menu Region

Tegoroczne wakacje najdroższe od lat

Tegoroczne wakacje najdroższe od lat

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Monika Gocłowska Tomasz Dominiak

Prześlij Drukuj
Ceny posiłków i noclegów będą rekordowe. Najbardziej podrożeją bilety lotnicze.
- Kupiliśmy czerwcowy wyjazd do Turcji jeszcze 31 stycznia, w ostatnim dniu promocji. Mówiono nam, że w cenie jest wszystko i żadnych dopłat już nie będzie. Dlatego jestem tak wkurzona podwyżką opłaty paliwowej o 90 zł - pisze klientka Ewa na jednym z forów internetowych. Rzecz dotyczy Itaki, ale ceny podnoszą także inne biura podróży. W Sun & Fun Holidays do wszystkich nowych rezerwacji do Egiptu od 26 kwietnia trzeba dopłacić już 210 zł więcej.

Klienci, którzy wykupili wycieczki z dużym wyprzedzeniem, ze zdziwieniem otwierają listy od biur podróży z żądaniem dopłaty. Nie dotyczy to tylko części ofert, w których znajdowała się gwarancja niezmienności ceny.

Niestety, zapowiadają się rekordowo drogie wakacyjne urlopy. A to głównie za sprawą drożejącej w szalonym tempie ropy naftowej. Najbardziej drożeją wczasy, na które musimy polecieć samolotem. Im dalsza trasa, tym z reguły większa dopłata.

- Tylko w wyjątkowych przypadkach biura podróży mogą podwyższyć cenę, o ile taką możliwość przewidziano w umowie. Co więcej, biuro lub przewoźnik powinni przedstawić dokładną kalkulację podwyżki - podkreśla Kamila Kurowska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W ostateczności można zrezygnować. Biuro Sun & Fun tłumaczy na stronie internetowej, że wzrost cen upoważnia uczestnika do rezygnacji z imprezy pod warunkiem pisemnego powiadomienia biura o tym fakcie w ciągu trzech dni.

Niemiła niespodzianka czeka też na tych, którzy samodzielnie wybierają się na wakacje. - Wszystkie linie będą wcześniej czy później zmuszone do podwyżek, by zrekompensować coraz wyższe koszty paliwa lotniczego - podkreśla Marek Sławatyniec, szef doradczej firmy Aviareps.

Droższy będzie również urlop w Polsce. Oprócz kosztów dojazdu czy posiłków wzrosną ceny noclegów. - W lutym i marcu, kiedy biura podróży kontraktowały pokoje, ceny były podobne jak w ubiegłym roku, bo właściciele hoteli, obserwując duży wzrost zainteresowania wyjazdami za granicę, nie chcieli zniechęcać klientów - mówi Wiesław Ło-paciński, dyrektor Instytutu Turystyki. - Spodziewam się, że jednak tuż przed wakacjami niektóre ośrodki, zwłaszcza te bardziej oblegane, mogą podwyższyć ceny, zwłaszcza że rosną ceny energii, paliw, płace personelu - dodaje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się