Menu Region

Sądy przyśpieszą, będzie łatwiej o adwokata z urzędu

Sądy przyśpieszą, będzie łatwiej o adwokata z urzędu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jałoszewski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Krótsze procesy i łatwiejszy dostęp do adwokata z urzędu - "Polska" dotarła do projektu zmian w kodeksie postępowania cywilnego.
Projekt przygotowała dla ministra sprawiedliwości komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego.

Procesy cywilne, na przykład ze spółdzielnią mieszkaniową, nieuczciwym pracodawcą, firmą czy z sąsiadem o przysłowiową miedzę, a także sprawy rozwodowe, nie będą się już ciągnąć latami. Przyspieszą, bo rozprawy będą nagrywane, a nie protokołowane ręcznie.

Dokumenty będą krążyć szybciej, będzie też mniej drobnych czynności, które spowalniają machinę wymiaru sprawiedliwości. Trudniej także będzie lekceważyć polecenia sądu, bo będzie za to grozić grzywna do 20 tys. zł (obecnie zaledwie 1000 zł).

Z propozycji zmian przeciętnego Polaka najbardziej ucieszy ułatwienie dostępu do adwokata z urzędu, który za darmo pomoże poprowadzić sprawę cywilną. Do tej pory jeśli ktoś składał pozew, to mógł się starać o takiego prawnika tylko w sytuacji, gdy sąd wcześniej zwolnił go z kosztów i opłat.

Jednak uzyskanie takiego zwolnienia jest bardzo trudne. Wystarczy, że mamy stary samochód na raty, czy mieszkanie na kredyt, by sąd uznał nas za osobę zamożną. I nie pomaga tłumaczenie, że mamy na utrzymaniu dzieci i ledwo starcza na spłatę rat.

Nowe przepisy zakładają, że nawet jeśli sąd odmówi zwolnienia z kosztów, to nie zablokuje to szans na przyznanie darmowego adwokata. Trzeba będzie tylko złożyć do sądu oświadczenie, że nie stać nas na samodzielne wynajęcie prawnika, bo nadwyrężyłoby to poważnie finanse całej rodziny. A jako dowód dołączyć np. zaświadczenie o zarobkach czy oświadczenie o posiadanym majątku. Sąd nie będzie sprawdzał oświadczenia o stanie majątkowym, ale będzie miał prawo zarządać by osoba je składająca przyrzekła, że napisała prawdę.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Sądy przyśpieszą, będzie łatwiej o adwokata z urzędu

+13 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Arek (gość)  •

Adwokat z urzedu to fikcja, oni nie chca w niczym pomóc. To taka sama fikcja jak ławnicy w sądach, nieznający prawa.

odpowiedzi (0)

skomentuj