Menu Region

Za 50 lat Polska będzie krajem wyludnionym, bez perspektyw

Za 50 lat Polska będzie krajem wyludnionym, bez perspektyw

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Artur Grabarczyk

11Komentarzy Prześlij Drukuj
Polska się wyludnia. W ciągu pół wieku stanie się krajem, w którym każdych dwóch pracujących będzie utrzymywało trzech emerytów.
Zabraknie młodych ludzi zdolnych do pracy, a system emerytalny załamie się. Rząd uruchamia więc ratunkowy program prorodzinny. By zachęcić Polki do rodzenia dzieci, wydłuży urlopy macierzyńskie, wprowadzi ulgi podatkowe dla młodych rodzin i ułatwi tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli.

Opublikowany we wtorek raport Eurostatu, prognozujący zmiany demograficzne dla Unii Europejskiej, alarmuje: w 2060 r.
będziemy mieli najwyższy w całej Unii odsetek osób starszych. Dziś Polacy powyżej 65. roku życia stanowią 13,5 proc. społeczeństwa. W roku 2035 ten odsetek wzrośnie do prawie 25 proc., a w 2060 emerytem będzie już co trzeci Polak.

Ale zestarzeje się cała Unia. Za 50 lat będzie miała zaledwie 10 milionów mieszkańców więcej niż dziś, a co trzeci z nich będzie miał ponad 65 lat. Jednak skutki wyludnienia i starzenia się społeczeństw najdotkliwiej odczują nowi członkowie UE, w tym Polska. Dziś w naszym kraju żyje 38,1 mln osób, ale w 2060 r. będzie nas już tylko 31,1 mln, czyli aż o 7 mln mniej. Ten wynoszący aż 18 proc. spadek liczby ludności będzie jednym z najwyższych w UE: większe wyludnienie dotknie tylko cztery kraje.

Eksperci ostrzegają, że jeśli te prognozy się sprawdzą, Polsce grozi upadek całego systemu socjalnego. Prof. Krystyna Iglicka, demograf z Centrum Stosunków Międzynarodowych: - Zabraknie ludzi zdolnych do pracy, załamie się system emerytur, a młodzi ludzie będą ogromnie obciążeni koniecznością utrzymywania rzeszy starszych osób. Tymczasem w Polsce nie ma rozwiniętego systemu opieki nad osobami starszymi, więc ciężar opieki nad nimi spadnie po prostu na barki ich bliskich. Komisja Europejska na raport Eurostatu zareagowała błyskawicznie. Rzeczniczka KE Amelia Torres uznała, że to sygnał do jak najszybszych reform.

- Negatywne zmiany można zatrzymać, ale żeby to zrobić, kraje UE muszą zrewidować dotychczasową politykę wspierania narodzin lub imigracyjną - stwierdziła Torres.

Co na to polski rząd? Odpowiedzialne za politykę prorodzinną Ministerstwo Pracy zapewnia, że już przygotowuje zmianę prawa. Nowe uregulowania mają zachęcić młode Polki do rodzenia dzieci.

Główną bronią przeciw nadchodzącemu wyludnieniu i zestarzeniu się Polski mają być urlopy macierzyńskie. Rząd skierował do Sejmu projekt w tej sprawie. Przewiduje on, że urlopy będą podzielone na część obowiązkową i dobrowolną. Urlop obowiązkowy będzie dłuższy niż obecnie: ma trwać 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (dziś to 18 tygodni) bądź 31 tygodni, gdy jednocześnie przyjdzie na świat więcej niż jeden noworodek (obecnie 28 tygodni).

1 3 »
11

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Panie A. Grabarczyku

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

M.C. (gość)  •

użycie w słów: "Po pierwsze, dać jasny sygnał młodym ludziom, że dzieci są inwestycją nie tylko ich, ale również państwa." zakrawa na bezczelny cynizm.
Albo dalej: przyszłości po prostu będziemy mieli mniej rąk do pracy, a tym samym mniejszy dochód narodowy."
Sam się pan weź za płodzenie nowych niewolników do pracy..

odpowiedzi (0)

skomentuj

w Polsce nie ma życia

+54 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rozgoryczony (gość)  •

w Polsce na tle innych krajów Europy wręcz sie nieludzko pracuje ,dostaje się psie pensje , w szkolach są takie wymagania jakby po nauczeniu się wszystkiego mieli po 15000 zł na rękę .Co za absurd!!!!! Ludzie marnują tu życie wiec się niech nie dziwią że nie chcą ludzie skazywać kolejnych pokoleń na ten padół bez perspektyw :(

odpowiedzi (0)

skomentuj

jak zyć

+84 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

r (gość)  •

eh tu nie ma pracy

odpowiedzi (0)

skomentuj

dd

+98 / -83

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gh (gość)  •

nic się nie zmieni bo młodzi są zdeprawowani i lubią używki a obowiązek wychowania rodziny to nie dla nich - prawo moralne juz tu nie istnieje - będziemy napierdalac na bogatszych i mądrzejszych - niemcy , francja uk itd.

odpowiedzi (0)

skomentuj

niewolnictwo w polsce

+107 / -81

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

niewolnica (gość)  •

ale bzdety, wystarczy podniesc zarobki a ludzie beda sie rozmnazac bo beda miec kase na dzieciaki, poza tym jak beda wyzsze pensje to imigranci beda chcieli osiasc w polsce, oni maja po 10 dzieci, ktore beda na nas pracowac.... ale dopoki rzad cala kase zgarnia dla siebie i swoich bliskich to niech sie nie dziwi ze polki nie chca rodzic kolejnych niewolnikow

odpowiedzi (0)

skomentuj

Statystki

+73 / -58

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Okular (gość)  •

Co za bzdurne statystyki, zycie jest nieprzewidywalne, wcale tak nie bedzie panie liczykrupo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

imigranci

+76 / -92

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

michu (gość)  •

Ja wam powiem tak wziąć imigrantów z jakichś biednych krajów np. Białoruś Ukraina Mołdawia i innych biednych krajów z wschodów najebać ich z 10 mln niech sobie żyją i pracują za najniższą krajową potem ich dzieci będą się czuły Polakami ale lipa będzie jak zarobią i będą chcieli wrócić al napewno dużo zostanie i będzie git Ci ludzie dużo się tam od nas nie różnią nie będzie z nimi problemów. W Polsce jest tak że jst żesza nierobów żyjących z zasiłkó uciąć jak nie chcą robić to kto inny będzie to robił heh
Pzdr
Ps. Czytałem artykuł że Polska ma być światowym mocarstwem bądźy dobrej mysli bedzie ok :D

odpowiedzi (0)

skomentuj

Im mniej tym lepiej

+115 / -95

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

luk. (gość)  •

Ach, szkoda, że sam wtedy będę stary. Marzy mi się Polska dziś, która ma 20 milionów. Narody mniej liczne są bogatsze, bo mają więcej do dzielenia (przestrzeni, zasobów, etc.) na mniejszą ilość osób. Straszenia tymi emerytami co to przejadają wypracowane pieniądze już męczą. Rośnie wydajność pracy, i będzie prawdopodobnie rosła wraz z informatyzacja i mechanizacją, otwartość na mniejszości, które będą mogły być równoprawnym elementem (wydajnym) rynku pracy, etc. Najważniejsze to utrzymać pokój (by nie stracić wypracowanych dóbr i standartu życiowego) i wynaleźć technologie pozwalające zmierzyć się z nadchodzącym peak oil.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Maciek

+75 / -82

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maciek (gość)  •

No tak ale za 50 lat nie będzie juz ideologów Kaczyńskich snujących wielkie wizje i wodzowskie fantazje a rzeczy tak pezyziemne jak przedszkola, szkoły, boiska, tanie miejsca do uprawiania sportu, parki mających głeboko w powazaniu. Wszak oni są stworzeni do wielkich rzeczy i do jątrzenia a nie budowania mostów.

skomentuj

J,e,b,a,c T.u.s.k.a

+23 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mario (gość)  •

to tylko i wyłącznie wina premiera !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polska

+30 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mario (gość)  •

POLSKA dla polaków nie dla buraków gdy skończą się panowania Tuska Polska się zmieni aby następny palant nie zasiadł na jego miejscu co kasę zamiast inwestować w kraj i w ludzi to w kieszeń i w siebie !Gdy mówił że bedzie lepiej miał na myśli swoja rodzinę cwaniak!szfab,rafingier i k..u..r..w..a.. niemiecka

odpowiedzi (0)

skomentuj