Menu Region

Boska cząstka złapie terrorystów

Boska cząstka złapie terrorystów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mark Henderson "The Times"

Prześlij Drukuj
Krótko po atakach 11 września brytyjski wywiad zaintrygował dziwny ślad. Czujniki promieniowania w jednym z portów wykryły fale gamma wydobywające się z kontenera.
W atmosferze powszechnego strachu przed terrorystami i ich brudną bombą atomową była to wiadomość mrożąca krew w żyłach. Podejrzany ładunek nie miał jednak nic wspólnego z przemytem radioaktywnych substancji.

Duża przesyłka zawierała bowiem sok owocowy. - Okazało się, że był to koncentrat pochodzący z terenów Europy Środkowej, gdzie wciąż mamy do czynienia ze skutkami katastrofy w Czarnobylu - tłumaczy sir Keith O'Nions, naukowiec, który w tamtym czasie pracował w ministerstwie obrony. - Poziom skażenia samych owoców nie zagrażał zdrowiu. Jednak w stężonym soku był on na tyle duży, że wywołał reakcję czujników.

O'Nions jest obecnie dyrektorem pierwszego na Wyspach akademickiego ośrodka zajmującego się wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań naukowych dla potrzeb szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Instytut ds. Bezpieczeństwa, Nauki i Technologii przy Imperial College w Londynie szczegółowo analizuje wszelkie badania naukowe. Interesuje się zarówno fizykami poszukującymi tzw. boskiej cząstki, jak też pracami biologów badających bakterie i wirusy.

- Chcemy przełożyć najnowsze osiągnięcia z zakresu fizyki, biologii, inżynierii i matematyki na takie rozwiązania, które przyniosą korzyść społeczeństwu i zwiększą jego bezpieczeństwo - wyjaśnia dyrektor instytutu.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się