Menu Region

Mec. Rafał Rogalski, czyli prawnik znany z tego, że nie...

Mec. Rafał Rogalski, czyli prawnik znany z tego, że nie odpuszcza

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Mecenas Rafał Rogalski, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, zaskakuje. Ostatnio w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" stwierdził, że chce, by prokuratura sprawdziła, czy przed katastrofą tupolewa w Smoleńsku Rosjanie mogli rozpylić w powietrzu hel. "To mogłoby wyjaśnić obecność mgły oraz szybkie opadanie samolotu" - tłumaczy. Kim jest człowiek, który głosi takie tezy? O mec. Rogalskim pisze Dorota Kowalska.
I dodaje, że zamierza rozszerzyć także wniosek o ekshumację Przemysława Gosiewskiego i przeprowadzenie badań spektralnych. "Chodzi o sprawdzenie, czy w ciałach, a zwłaszcza w płucach pasażerów znajdują się ślady helu. Obecność tego pierwiastka, który przecież nie występuje w naturze, mogłaby wyjaśnić bardzo szybkie opadanie samolotu oraz wzmożenie mgły" - mówi Rogalski w rozmowie z tygodnikiem.


Rosjanie rozpylili w Smoleńsku hel? Rogalski: Wyjaśniałoby to opadanie samolotu

Zastrzega, że nie podejrzewa zamachu, ale też niczego nie wyklucza. "Każdą ewentualność należy sprawdzić. Skoro prokuratura zlecała badania chemiczno-radioaktywne, a sami Rosjanie wykonywali badania toksykologiczno-chemiczne, to powinno się też sprawdzić obecność helu" - uważa Rogalski. Jakby zupełnie nie przyjmując do wiadomości faktu, że kilka tygodni wcześniej Andrzej Seremet, prokurator generalny, kategorycznie stwierdził, że nad lotniskiem Siewiernyj nie rozpylono sztucznej mgły, co udowodnili naukowcy.

Nawet Igor Janke, konserwatywny publicysta, tak na łamach "Rzeczpospolitej" skomentował wypowiedzi mecenasa: "Jednak czy rozsądny człowiek powinien snuć publicznie takie podejrzenia bez poważnych przesłanek i dzielić się tego typu teoriami z mediami? Nie chcę kpić z mecenasa, bo zrobi to zapewne świetnie zorganizowana orkiestra, ale trudno zachować powagę, czytając, jak opowiada on tygodnikowi »Wprost« o działaniu helu. Prawnik prezesa PiS strzela gola do własnej bramki - to jego problem. Gorzej, że szkodzi wszystkim tym, którzy chcą rzetelnego wyjaśnienia sprawy".

Rogalski: ABW od dawna dysponuje zapisem ostatniej rozmowy Lecha Kaczyńskiego

Ale przed helem było równie mocno. Bo wcześniej mecenas Rogalski stwierdził, że "z całą pewnością mieliśmy do czynienia ze zdradą śp. Lecha Kaczyńskiego w dniu 3 lutego 2010 roku. To była kulminacja zdrady związana z rozdzieleniem wizyt" i zaoferował, że jeśli byłyby podstawy do postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu, to on "służy swoją pomocą prawną". Ma wątpliwości, co do prawidłowej sekcji zwłok ofiar, nie wyklucza nawet fałszerstwa, którego celem mogło być ukrycie rzeczywistej przyczyny śmierci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Nic więc dziwnego, że mecenas zapraszany jest do telewizyjnego studia często, bo wiadomo, że jak coś powie, to dosadnie, tak że wszyscy następnego dnia będą wypowiedzi Rogalskiego cytować. I tak mecenas biega z telewizji do radia, a z radia do gazet, udzielił już wywiadów m.in. "Naszemu Dziennikowi" i "Gazecie Wyborczej", był w "Rzeczpospolitej" i "Super Expressie", u Moniki Olejnik i Jana Pospieszalskiego. Właściwie powoli staje się bardziej celebrytą niż adwokatem. - Adwokat może oczywiście chodzić do mediów, ale nie powinien się w nich wypowiadać o sprawach, które prowadzi - zauważa mecenas Jacek Kondracki. - Albowiem zawsze znajdzie się na granicy naruszenia tajemnicy adwokackiej - dodaje.

Protokoły sekcji zwłok sfałszowane? 'Gosiewski nie miał 175 cm wzrostu'

Mecenas Rogalski zdaje się zupełnie tym nie przejmować. - Jest bardzo ambitny. Ma niewątpliwie parcie na robienie kariery, nawet politycznej, bo kto wie, może go Jarosław Kaczyński wpisze na listy wyborcze - zauważa jeden z naszych rozmówców proszący o zachowanie anonimowości, bo - jak mówi - "nie ma zamiaru spotkać się z Rogalskim w sądzie". - A co do jego profesjonalizmu? Kiedy spojrzeć na zakres usług adwokackich, które proponuje na stronie internetowej swojej kancelarii, można stwierdzić, że jest geniuszem, bo żaden normalny prawnik na tylu zagadnieniach się nie zna - rzuca z przekąsem nasz rozmówca.
1 »

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.