Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Kardiologia i kardiochirurgia przy Borowskiej

Magdalena Gębicka
W Akademickim Szpitalu Klinicznym przy Borowskiej od niedzieli będzie działać 18 klinik
W Akademickim Szpitalu Klinicznym przy Borowskiej od niedzieli będzie działać 18 klinik Fot. Paweł Relikowski
Od niedzieli kardiologia i kardiochirurgia będą w szpitalu przy Borowskiej

W Akademickim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej 213 wielkie zmiany. Aż trzy kliniki w niedzielę zmienią swój adres. Klinika Chirurgii Serca z ul. Curie-Skłodowskiej 66 i Klinika Kardiologii z Wybrzeża Pasteura 4 przeniosą się właśnie do szpitala przy ul. Borowskiej. Pomieszczenia pozostawione przez Klinikę Kardiologii zajmie Klinika Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Alergologii z ul. Traugutta 57/59.

Nowa kardiologia będzie działać na parterze budynku przy Borowskiej, a kardiochirurgia - na drugim piętrze.

Do przenosin kliniki przygotowywały się od półtora roku. Od tygodnia na oddziały nie są przyjmowani nowi pacjenci. Jedynie w klinice prof. Wojciecha Kustrzyckiego na oddziale kardiochirurgii jest jeszcze trzech pacjentów, ale najdalej w sobotę zostaną wypisani do domów. Przyjęcia będą wznowione 2 maja w nowym miejscu, ale dopiero 18 maja kliniki zaczną działać normalnie.

Co zmiany oznaczają dla pacjentów? Przede wszystkim lepsze warunki w salach. W starej klinice były sale mieszczące 10-12 łóżek; teraz pacjenci będą w salach mieszczących 1, 2 lub 5 łóżek z łazienkami. Jak podkreśla prof. Andrzej Mysiak, kierownik Kliniki Kardiologii, łatwiej będzie utrzymać higienę. Przy Borowskiej jest nowy sprzęt, który pozwoli lepiej i szybciej leczyć pacjentów.

- Wcześniej zabiegi przeprowadzaliśmy w trudnych warunkach, teraz mamy dużo nowego sprzętu, co znacznie podniesie jakość leczenia - mówi prof. Mysiak.

Poprawi się diagnostyka, bo nowe oddziały zostały podłączone do poczty pneumatycznej, do której w specjalnych kapsułach wrzuca się próbki do badań. Już po kilku sekundach docierają one do laboratorium.

Poza tym szpital akademicki daje możliwość korzystania z wiedzy i sprzętu innych oddziałów - wcześniej trzeba było pacjenta przewozić karetką na konsultacje do innego szpitala.

Przy oddziale ginekologii przy Borowskiej powstała wczoraj bezpłatna szkoła rodzenia dla kobiet. Zajęcia mają obejmować 40 godzin z udziałem położnych, lekarzy i rehabilitantów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska