Menu Region

W nowym filmie to tchórze i pijacy bronili Westerplatte

W nowym filmie to tchórze i pijacy bronili Westerplatte

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Ryszarda Wojciechowska

Prześlij Drukuj
Polscy żołnierze moczący się ze strachu przed wrogiem, wszechobecne wśród obrońców Westerplatte pijaństwo i strzelanie do tych, którzy nie chcą bronić koszar przed Niemcami - takie sceny mają się znaleźć w "Tajemnicy Westerplatte", naszej najnowszej superprodukcji wojennej.
To będzie taka polska "Cienka czerwona linia" - cieszą się jedni. - Hańba i skandal! - protestują ci, dla których będzie on raczej wulgarną wojenną wersją "Psów" Pasikowskiego.

Gwiazdorska obsada, światowej sławy twórcy i zapierające dech w piersiach wojenne sceny. "Tajemnica Westerplatte" - których premierę zapowiedziano na przyszłą, 70. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej - są reklamowane jako filmowe wydarzenie 2009 roku. Protesty przeciw temu, że film pokaże polskich bohaterów jako zapijaczonych tchórzy, bezmyślnych żołdaków strzelających w plecy towarzyszom broni, stają się coraz głośniejsze.

Oburzeni są zarówno zawodowi historycy, jak i zwykli internauci, którzy komentują projekt. Jeden z nich na wieść, że w rolę majora Henryka Sucharskiego, dowódcy polskich wojsk na Westerplatte, ma się wcielić Bogusław Linda napisał: "O co tu chodzi? ;Psy; na Westerplatte?".

W filmie ma wystąpić wielu popularnych aktorów z Bogusławem Lindą, Pawłem Małaszyńskim i Robertem Więckiewiczem. Scenografię przygotowuje nagrodzony Oscarem Allan Starski, a muzykę ma skomponować Jan A.P. Kaczmarek.

Dr Andrzej Drzycimski, historyk najnowszych dziejów Polski, autor monografii "Major Henryk Sucharski" i współautor albumu "Wojna zaczęła się na Westerplatte", mówi, że po przeczytaniu scenariusza nie mógł sobie znaleźć miejsca.

1 3 4 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się