Menu Region

Relikwie z Drzewa Krzyża Świętego do dziś czynią wielkie...

Relikwie z Drzewa Krzyża Świętego do dziś czynią wielkie cuda

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anita Czupryn

1Komentarz Prześlij Drukuj
Relikwie z Drzewa Krzyża Świętego do dziś czynią wielkie cuda Relikwie z Drzewa Krzyża Świętego do dziś czynią wielkie cuda

Ojciec superior Bernard Briks prezentuje relikwiarz z drzazgami z krzyża, który można znaleźć na Świętym Krzyżu (© Fot. Dariusz Gacek)

Niezwykła jest historia tych malutkich drewienek pobranych z krzyża Chrystusa, na którym dokonał on naszego zbawienia i na którym skonał. Legenda miesza się tu z historią, a dowody naukowe z cudami - o relikwiach Krzyża Świętego.
Ojca Kazimierza Bielaka, zakonnika z klasztoru na Świętym Krzyżu, ogarnia wzruszenie. Jest 22 kwietnia 2011 r., Wielki Piątek. O godz. 15 w tym najstarszym sanktuarium w Polsce rozpoczną się uroczystości poświęcenia nowego, marmurowego tabernakulum. W jego wnętrzu, za szklanymi drzwiczkami umieszczono relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Drewniane drzazgi wzięte z krzyża, do którego przybito Chrystusa, na którym dokonał on naszego zbawienia i na którym skonał, są czczone na Świętym Krzyżu już tysiąc lat.
A ich historia jest niezwykła. Miesza się w niej prawda historyczna z legendą, a twarde dowody naukowe ze świadectwami cudów. Ojciec Kazimierz za każdym razem, kiedy ma opowiedzieć o tych dwóch małych drewienkach, nie potrafi ukryć wzruszenia. Lekko drżącym głosem zaprasza na wycieczkę. To nie jest zwyczajna wycieczka, ale prawdziwa podróż w czasie. Przystanek pierwszy to Jerozolima.

Na twarzy cesarzowej Heleny, matki cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego i gorliwej chrześcijanki, maluje się wielkie zmartwienie. Jest 14 września 327 r. Od roku Helena, nie zważając na swoje 78 lat, poszukuje w Jerozolimie miejsca, gdzie złożono krzyż, na którym cierpiał i umarł Chrystus. Przez wiele miesięcy, z mapami w ręku, z planami starego miasta, przeprowadzała wywiady z potomkami dawnych mieszkańców i świadkami wydarzeń, które miały miejsce na Golgocie. Wie, że krzyż miał być wrzucony do cysterny wydrążonej w skale u stóp wzniesienia Golgoty.

Przez długi czas apostołowie i pierwsi chrześcijanie otaczali kultem miejsce, w którym Jezus został ukrzyżowany, a także jego grób. Kult ten utrzymywał się nawet wtedy, gdy wojska cesarza Tytusa w 70 r. zniszczyły miasto, i trwał do 135 r., kiedy zdławiono drugie powstanie żydowskie. Chrześcijanie musieli opuścić Jerozolimę. Na jego gruzach cesarz Hadrian założył nowe, a miejsce żydowskiego kultu zamieniono w centrum kultu pogańskiego. Na wzgórzu Golgota Rzymianie postawili kapitol z posągami bóstw - w miejscu Grobu Pańskiego dumnie prężył się posag Jowisza, obok - statua Wenery.
1 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

hg

+24 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gf (gość)  •

k

odpowiedzi (0)

skomentuj