Menu Region

Kto jest zwolniony ze składki zdrowotnej?

Kto jest zwolniony ze składki zdrowotnej?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Milena Kochanowska

Prześlij Drukuj
Kto jest zwolniony ze składki zdrowotnej? Kto jest zwolniony ze składki zdrowotnej?
Czy każdy musi płacić składkę zdrowotną? Jakie warunki trzeba spełnić, by nie podlegać temu obowiązkowi? Marlena Nowicka, rzecznik prasowy I Oddziału ZUS-u w Poznaniu odpowiada na pytania Czytelników
Ze względu na niskie świadczenie założyłem niewielką firmę i dorabiam sobie do emerytury. Słyszałem, że nie wszyscy muszą płacić składkę zdrowotną, czy to prawda?

Zwolnienie z płacenia składki zdrowotnej jest możliwe, trzeba jednak spełniać pewne warunki. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwolnione z płacenia tej składki są osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i mające ustalone prawo do emerytury lub renty, których świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia - obecnie 1 386  zł. Jednocześnie muszą one mieć przychód z działalności nieprzekraczający miesięcznie połowy najniższej emerytury -  obecnie 364,09zł (najniższa emerytura wynosi  728,18 zł) lub płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne nie płacą również osoby prowadzące działalność gospodarczą i zaliczone do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, których przychód miesięczny nie przekracza 50 proc. kwoty najniższej emerytury, albo płacą podatek w formie karty podatkowej.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się