Menu Region

W niektórych dziedzinach gospodarki widać oznaki...

W niektórych dziedzinach gospodarki widać oznaki spowolnienia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Po dość wysokim tempie wzrostu w pierwszych sześciu miesiącach tego roku, w niektórych dziedzinach naszej gospodarki widać oznaki spowolnienia - tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Osłabienie dynamiki obserwowano w produkcji sprzedanej przemysłu oraz sprzedaży detalicznej, przy relatywnie wysokim wzroście produkcji budowlano-montażowej.

Z danych GUS wynika poza tym, że poprawia się sytuacja na rynku pracy. W lipcu bezrobocie kolejny miesiąc z rzędu spadło - wyniosło 9,4 procent. Rok temu o tej samej porze wynosiło 12,1 procent. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu ubiegłego miesiąca wyniosła ponad milion 420 tysięcy osób i była niższa niż przed miesiącem o ponad 32 tysiące. W ujęciu rocznym obniżyła się o ponad 430 tysięcy. Z ogólnej liczby bezrobotnych blisko 45 procent mieszkało na wsi.

Z danych Urzędu wynika też, że w lipcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku rosły szybciej niż w poprzednich miesiącach. Inflacja wzrosła do 4,8 procent.

Budżet państwa po siedmiu miesiącach zamknął się niewielkim deficytem - 2 miliardy 700 milionów złotych, co stanowiło niecałe 10 procent założonej kwoty.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się