Zatrzymali pijanego kierowcę. Policja: Odradzamy tego typu...

  Zatrzymali pijanego kierowcę. Policja: Odradzamy tego typu działania

  Michał Nowak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Policja odradza zatrzymywanie pijanych kierowców

  Policja odradza zatrzymywanie pijanych kierowców ©arc.

  Mieszkańcy zatrzymali pijanego kierowcę w Rudzie Śląskiej, ale im uciekł. I tak nie mamy prawa zatrzymywać piratów drogowych do przyjazdu policji.
  Policja odradza zatrzymywanie pijanych kierowców

  Policja odradza zatrzymywanie pijanych kierowców ©arc.

  W poniedziałek wieczorem na ulicach Rudy Śląskiej zatrzymano pijanego kierowcę. Nic wyjątkowego? Rzecz w tym, że zatrzymania nie dokonała policja, lecz zwykli użytkownicy dróg. Byli pierwsi na miejscu zdarzenia i nie chcieli biernie czekać na przyjazd mundurowych, których wcześniej poinformowali o całej sytuacji przez telefon.

  - Jechałem od strony zjazdu z DTŚ i zauważyłem przed sobą dziwnie jadącego srebrnego citroena xsara na rejestracji "NNI" - relacjonuje pan Łukasz, który zatrzymał kierowcę.
  - Toczył się od krawężnika do krawężnika, mało brakowało, aby wjechał w ludzi stojących przy krawędzi przejścia dla pieszych. Zajechałem mu drogę, wybiegłem z auta i krzyknąłem, żeby dalej nie jechał - mówi kierowca. Apele na nic się zdały i mężczyzna ruszył autem w ucieczkę. Pan Łukasz pojechał za nim, a do akcji przyłączył się kolejny kierowca. We dwójkę złapali mężczyznę, zajeżdżając mu drogę na ul. Bankowej. Obaj przypilnowali samochodu do czasu przyjazdu policji, jednak pijany właściciel citroena uciekł z miejsca zdarzenia. - Nie chcieliśmy go przytrzymywać, skąd mieliśmy mieć pewność, że nie wyciągnie noża albo broni? - pyta pan Łukasz.

  Policja przyznaje, że mężczyźni dobrze zrobili nie przytrzymując kierowcy, ale nie powinni mu również zajeżdżać drogi. - Nie mamy prawa przytrzymywać kierowcy do momentu przyjazdu policji - mówi podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  - Nie radziłbym także ruszania w pościg za pijanym kierowcą. Jest to przede wszystkim niebezpieczne dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Należy zadzwonić do oficera dyżurnego policji i poinformować go o całym zdarzeniu - mówi Mogiła. Cała sytuacja przywodzi na myśl zdarzenie z kwietnia tego roku, gdy mieszkaniec Pawłowic ruszył w pogoń za złodziejem swojego samochodu. Mężczyzna wskoczył na maskę, przedostał się do środka i zatrzymał przestępcę. Choć nie było to bezpieczne, stał się bohaterem i odzyskał auto, zanim złodziej zdołał uciec. Nie wiemy, jaki byłby finał, gdyby właściciel pozwolił odjechać kierowcy.

  Sytuacja w Rudzie skończyła się mniej dramatycznie - kierowcę citroena policja zatrzymała jeszcze tej samej nocy.

  - Mężczyzna rzeczywiście był pod wpływem alkoholu. W momencie, gdy wytrzeźwieje, zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty - poinformował st. sierż. Roman Aleksandrowicz z policji w Rudzie Śląskiej.


  *Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo