Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezbędna pielęgnacja skóry

Milena Kochanowska
Sławomir Seidler
Jak zadbać o przesuszoną, podrażnioną i pozbawioną blasku skórę po zimie? Co możemy i powinnyśmy zrobić, by poprawić jej kondycję? W jaki sposób pomoże nam kosmetolog?

Mróz, zimny wiatr i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach o suchym powietrzu powodują, że nasza skóra po zimie jest pozbawiona blasku, przesuszona i często podrażniona. Dlatego teraz powinniśmy zadbać o nią w sposób szczególny. Wiosna to idealny czas na regenerację naszej skóry przed latem.
Pierwszym etapem pielęgnacji powinno być właściwe oczyszczenie skóry, złuszczenie martwego naskórka, a następnie nawilżanie i wzbogacanie w witaminy.

Oczyszczanie
Skórę musimy oczyszczać rano i wieczorem.
- Do tego celu używajmy płynów micelarnych, czyli płynów zawierających micele - cząsteczki, które w łatwy sposób usuwają kurz, brud i resztki makijażu, oczyszczają skórę i jednocześnie ją tonizują - radzi Magdalena Daraszkiewicz, kosmetolog. - Płyny te są bardzo delikatne, nie podrażniają i nie uszkadzają naszej skóry. Oprócz nich, w zależności od potrzeb naszej skóry, możemy też stosować żele, pianki lub mleczka oczyszczające. Etap oczyszczenia jest bardzo ważny, bo przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Aby złuszczyć martwy naskórek warto także raz w tygodniu zastosować peeling. Enzymatyczny nie złuszcza naskórka, zawiera bowiem enzymy, które rozkładają tłuszcze i białka. Poleca się go osobom ze skórą suchą, wrażliwą lub mieszaną.

Nawilżanie
Nawilżanie to jeden z najważniejszych etapów właściwej pielęgnacji.
- Rano używajmy kremów ochronnych nawilżających, z filtrami UV lub z antyoksydantami - doradza kosmetolog. - Przed nałożeniem preparatu możemy zastosować wodę termalną w sprayu. Ma ona nie tylko właściwości nawilżające, ale również łagodzi wszelkie zaczerwienienia oraz podrażnienia.
Między godziną 17, a 20 nałóżmy sobie maseczkę. Po całym dniu nasza skóra zasługuje na ten regeneracyjny prezent. Wystarczy jeśli zastosujemy maskę raz lub dwa razy w tygodniu.

Odżywianie
Kremy odżywcze najlepiej stosować na noc, bo w tym czasie skóra regeneruje się najlepiej. Najcenniejsze składniki powinniśmy dostarczać jej więc tuż przed snem.

Zabiegi pielęgnacyjne w gabinetach kosmetycznych
Ultradźwięki stanowią coraz bardziej popularną metodę oczyszczania skóry. Pod wpływem podwyższonego ciśnienia i ciepła dochodzi do bezbolesnego i bardzo dokładnego oczyszczenia skóry z wszelkich zanieczyszczeń, zrogowaciałego naskórka, toksyn i wydzielin gruczołów łojowych.
- Peeling kwaitacyjny poprawia wymianę jonową, wzmaga produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego - zapewnia Magdalena Daraszkiewicz. - Połączony z zabiegami regulującymi prace gruczołów łojowych daje bardzo dobre efekty. Można go też połączyć z innymi zabiegami regeneracyjnymi.

Innym zabiegiem polegającym na złuszczeniu naskórka, poprawiającym kondycje skóry jest mikrodermabrazja, metoda powolnego ścierania naskórka mikrowarstwa po mikrowarstwie, aż do uzyskania pożądanego efektu. Do ścierania wykorzystywany jest tlenek glinu (tzw. korund) bądź głowica diamentowa. Zabieg pobudza syntezę kolagenu i elastyny.
Jednymi z najbardziej popularnych zabiegów rewitalizujących, zmniejszających oznaki starzenia naturalnego oraz fotostarzenia skóry są peelingi chemiczne, na przykład z kwasów owocowych. Są to zabiegi wykonywane w seriach, mało inwazyjne. Wpływają na lepsze nawilżenie skóry, odblokowują ujścia gruczołów łojowych, spłycają blizny i rozjaśniają przebarwienia.
Zabiegi witaminowe i głębokiego nawilżenia intensywnie odżywią naszą skórę. Witaminy wskazane są dla skóry młodszej, mniej zniszczonej, zabiegi głębokiego nawilżenia preferowane są zaś dla skóry bardziej zniszczonej, starszej.

Mezoterapia polega na wstrzyknięciu małych dawek leków lub substancji biologicznie czynnych podskórnie, w miejsca chorobowe. Obecnie stosowana jest szeroko w dermatologii i medycynie estetycznej. Iniekcje substancji aktywnych poprawiają mikrokrążenie, stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny oraz zwiększają metabolizm komórek. Najważniejszym składnikiem do ostrzykiwania jest kwas hialuronowy. Spadek poziomu tego składnika w skórze właściwej jest od razu widoczny. Skóra staje się sucha, wiotka i szara. To zabieg nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski